AddToAny

Nyheter Pasienter møter opp med våpen på sykehus

Nyheter Pasienter møter opp med våpen på sykehus
Pasienter som har med seg kniver, øks eller håndvåpen er ikke uvanlig syn for ansatte ved sykehuset i Østfold. NRK skrev fredag om pasienter som tar med seg våpen inn på Sykehuset Østfold.
- Det er snakk om slagvåpen, stikkvåpen og innimellom også skytevåpen, sier Jostein Vist, som er leder for juridisk seksjon ved Sykehuset Østfold til NRK.

Ikke noe nytt

Foretakstillitsvalgt ved Sykehuset Østfold, Anita Talåsen Granli, sier til Sykepleien at pasienter med våpen er en kjent problemstilling.

- Dette er ikke en ny problemstilling. Det er noe som vi har opplevd i alle år. Det er spesielt i akuttmottak, i psykiatrien og ambulansetjenesten som vi oppdager at pasienter har med seg våpen. Da jeg selv jobbet i akuttmottak, så jeg flere pasienter med store, stygge kniver, sier hun.

- Har du følt deg truet?

- Ja, det har jeg følt på. Ikke nødvendigvis av pasienter som har våpen på seg, men gjerne de som følger dem. Pasientene som kommer til oss og ønsker å få hjelp, er ofte så skadet og redusert at det ikke er dem som er mest truende, sier Granli.

- Det er i de tilfellene hvor pasientene er bevisstløse eller så dårlige at vi er nødt til å undersøke hele pasienten, at våpen avdekkes. I andre tilfeller kan dette være vanskeligere, for helsepersonell har ikke uten videre lov til å ransake pasienter, sier hun.

Om pasienter på vanlige sengeposter har våpen, er det vanskeligere å ha oversikt over.

- Vi kan ikke ransake pasienter, så om det er et problem, er det in

Les mer

Flere saker fra Sykepleien

Andrzej Gorecki er sykmeldt, men får ikke sykepenger. Han forstår ikke hvorfor.
Sykepleien 20.02.2024
Kanskje er det alderen, men jeg klarer bare ikke å mønstre den store begeistringen for den siste kunstig intelligens-bølgen.
Sykepleien 06.12.2023
Det finnes ikke en stor reserve av sykepleiere, viser denne studien. De aller fleste har relevante stillinger, selv om de ikke arbeider med direkte pasientkontakt.
Sykepleien 13.10.2023
DU VET KANSKJE at du har pensjonen din i KLP og at du har «offentlig tjenestepensjon», men vet du hva dette egentlig betyr for deg?
Sykepleien 13.10.2023
Sykepleie er som jazz. Hva kjennetegner jazz? Improvisasjon.
Sykepleien 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt