AddToAny

Stoppe hiv-epidemien: fra umulig til mulig?

Stoppe hiv-epidemien: fra umulig til mulig?
MENINGER: For 15 år siden var jeg blant dem som ikke trodde på at det var mulig å gi hivbehandling til alle de millionene som trengte det i fattige land.
Det var helt klart at hiv var en katastrofe som både ødela familier og sto i veien for økonomisk og sosial utvikling, men hverken bistandsbudsjetter eller landenes egne midler ville strekke til for å betale for hivbehandling til USD 10,000 per person per år. Det fremsto som uforsvarlig å tilby komplisert hivbehandling gjennom svake helsesystemer og begrenset med helsepersonell.

I dag er jeg glad for at jeg kan si at jeg tok feil. Gjennom et unikt engasjement og samarbeid mellom svært ulike aktører er nå nærmere 21 millioner mennesker på livsforlengende hivbehandling. Mor-barn smitte med hiv er halvert. Dødeligheten av aids er kraftig redusert. Stigma og diskriminering knyttet til hiv er også redusert. Informasjon og tjenester er tilgjengelig. I land jeg kjenner godt i sørlige og østlige Afrika har håpløsheten som aids-epidemien førte med seg måttet vike. Hiv har blitt en diagnose som folk lever med, ikke som de dør av.

På Verdens aidsdag kan vi se tilbake på mye fremgang. Samtidig er arbeidet langt fra over. Hvert år smittes to millioner mennesker med hiv, og en million dør av hiv-relaterte årsake

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt