Panorama Nyheter
03.11.2017
Dekket fra topp til tå i burka kom journalisten til veisperringen, men det skulle ikke mer til enn et lite kast med skulderen for å vekke IS-soldatens vrede.
Egyptiske Abeer Saady forteller historien fra Syria som et eksempel på hva man må tenke på når man som kvinne skal dekke en krig. Bevegelsen viste at Saady var blitt provosert av IS-krigerens spørsmål om hvor religiøs hun var.
Les mer- Jeg hadde akkurat vært i Mekka, og så beskyldte han meg for å være vantro, sier hun engasjert.
- Han slo meg, jeg falt og ble skadd, forteller Saady.
Kvinnelige journalister utsettes for flere farer enn menn når de dekker krig, men vi trenger deres blikk, mener hun.
Ekstra byrde
Saady har lang erfaring som journalist fra hjemlandet Egypt og fra krigsherjede land som Irak og Syria. I Oslo denne uka presenterer hun en fersk sikkerhetshåndbok for kvinnelige journalister. Bomber og kidnappinger rammer uansett kjønn, men tr


































































































