AddToAny

Ei bråkebøtte og frontkvinne i kampen mot korrupsjon

Ei bråkebøtte og frontkvinne i kampen mot korrupsjon
I hele sitt våkne liv - som skolejente, student, aktivist, regnskapsfører, jurist, statsråd i Nigeria og direktør i Verdensbanken - har hun ført en utrettelig kamp mot det hun kaller "en global kreftsvulst".
Oby Ezekwesili er en av Transparency Internationals grunnleggere.

- Jeg begynte å lage trøbbel lenge før Transparency International ble grunnlagt. Moren min ville antakelig sagt at jeg begynte å lage bråk allerede inne i magen hennes, sier Oby Ezekwesili (53) og slipper løs en rungende latter.

Latteren er avvæpnende, men tar ikke bort kraften i de tunge skytsene hun bruker mot det hun mener er den største årsaken til fattigdom og manglende utvikling i mange utviklingsland.

- Det er ingenting jeg forakter mer enn korrupsjon. Det er uutholdelig å tenke på at personlig grådighet og egoisme undergraver fellesgodene og fellesskapets beste.

Bistandsaktuelt møter den nigerianske tungvekteren i Oslo, etter at hun har vært hovedtaler under PRIOs årlige begivenhet, Fredsforedraget. Oby Ezekwesili forteller om barndommen i et borgerkrigsherjet Nigeria og hvordan hennes egen far inspirerte henne.

Målrettet ung jente

- Da jeg var sju år gammel spurte jeg faren min: "Hvorfor ser jeg så mye fattigdom og elendighet her? Og hvorfor ser jeg så mange på TV som har det mye bedre?" Faren min svarte: "Det er fordi at de som styrer landet vårt ikke styrer bra".

Faren til Oby lærte henne å stille spørsmål og se med et kritisk blikk på det som foregikk i samfunnet. Og han lærte henne hvor viktig det er å holde fast ved sine grunnleggende verdier og prinsipper. Han var selv offentlig tjenestemann og jobbet for havnemyndighetene.

- Han sa en gang til meg, veldig oppgitt og frustrert, at havnemyndighetene var blitt "the citadel of Nigerias corruption " - korrupsjonens høyborg, forteller Ezekwesili og legger til:

- Da lovte jeg han at "når jeg blir stor skal jeg fikse dette".

23 år senere, i 1993, ble Ezekwesili med på å starte opp Transparency International (TI), en organisasjon som etterhvert har satt tydelige globale fotavtrykk i kampen mot korrupsjon og vinningsforbrytelser.

Rettferdighet, sannhet, likhet

Det var en tidligere regionsdirektør i Verdensbanken, Peter Eigen, som fikk ideen om å starte opp en global anti-korrupsjonsorganisasjon - etter at han med egne øyne hadde sett hvor ødeleggende korrupsjon kunne være for internasjonal utvikling. Og han ville ha flere med på laget. Ordet om "bråkebøtta" fra Nigeria hadde nådd over landegrensene.

- Det var ikke sånn at jeg begynte å lage trøbbel etter at jeg ble med i TI. Det var snarere det at jeg allerede hadde laget mye bråk som førte meg til that gentleman, Peter Eigen. Han ønsket å bygge en sterk internasjonal koalisjon av mennesker som var like bekymret o

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt