AddToAny

Zuma avsatt: Fra presidentluksus til fengsel?

Zuma avsatt: Fra presidentluksus til fengsel?
KOMMENTAR: Jacob Zuma er fattiggutten som ble president og endte opp med å misbruke folkets penger i stor stil. Etter ha kjørt Sør-Afrikas økonomi og renommé i grøfta, er hans maktperiode over.
Hans eget ANC-parti sier han må trekke seg - det er uklart når det vil skje.

Jacob Zuma vil neppe få mye tid til å nyte pensjonisttilværelsen på hjemstedet Nkandla, som han pusset opp på statens regning. Sør-Afrikas beste etterforskere er igjen satt til å granske mannen som var tidligere sjef for ANCs etterretningstjeneste. Nå står flere mulige rettssaker står i kø.

De modige

Modige dommere, en rettskaffen sivilombudskvinne og en gjeng med gravejournalister må ha mye av æren for at Jacob Zuma falt fra makten. De ga den reformvennlige delen av regjeringspartiet ANC nok ammunisjon til gradvis å øke presset mot Zuma. Men det var så vidt det gikk.

Zuma ble Sør-Afrikas president i 2008, ved å presse ut hans arrogante og lite folkelige forgjengeren Thabo Mbeki. Til tross for at han var nylig frikjent for voldtekt og hadde korrupsjonsanklager hengende over seg, så framsto Zuma som folkelig og villig til å lytte til grasrota i regjeringspartiet ANC. Han brukte sin nye makt, og inngående kjennskap til hemmelighetene i partiet til å sikre støttespillere og lukrative avtaler for både seg selv, familien og venner. Samtidig har det vært viktig for Zuma å unngå ha havne i fengsel.

Vendepunktet kom i desember da visepresident Cyril Ramaphosa ble valgt til partileder etter hard konkurranse mot Zumas kandidat, hans eks-kone. Men reformfløyen i ANC klarte ikke å få overveldende flertall i landsstyret. En av Zumas nærmeste allierte Ace Magashule ble for eksempel generalsekretær. Men oppgjøret med Zumas maktmisbruk under landsmøtet var likevel nok til at Zumas venner skjønte tegningen og begynte å vende ham ryggen. De innså at dersom ikke Zuma blir ryddet av veien, vil neppe ANC klare å vinne valget i 2019.

Arvtagerens strateg

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt