Mer norske bistandspenger bør gis direkte til organisasjoner i utviklingslandene. Det er en av hovedkonklusjonene i en ny evaluering av norske frivillige organisasjoners bistand.
Avhengige av norske penger
Evalueringen, som blant annet er basert på undersøkelser i Nepal, Uganda og Etiopia, konkluder med at:
Innsatsen til norske organisasjoner er stort sett effektiv og gir gode og konkrete resultater.
Lokale organisasjoner er i all hovedsak godt fornøyde med sine norske partnere og oppfatter de som stabile og dyktige partnere.
Men organisasjonene i sør er fortsatt i all hovedsak helt avhengig av finansiering fra sine norske samarbeidspartnere. Dette til tross for at de ofte har mottatt støtte i mange år.
Avhengigheten av den finansielle støtten fra de norske organisasjonene gjør at «ulikheten i makt mellom giver og mottager opprettholdes».
Norske organis


































































































