AddToAny

Vi gjør det for elevene

Det var i år fire deltakere fra Norge i Dubrovnik, som her formidler noen av sine inntrykk.
Ingrid Svennevig Hagen, Elvebakken vgs (NBF skole):
IASL i Dubrovnik var min første internasjonale skolebibliotekkonferanse. Nå var denne konferansen riktignok dominert av et amerikansk perspektiv, hvor hele verden dreier seg rundt deres akse, og det fikk meg til å tenke: Tidligere har jeg deltatt på den svenske skolebibliotekkonferansen i Stockholm, som alltid er spennende fordi svenskene har mange jern i ilden i skolebiblioteksammenheng. Nå har svenskene fått med seg utviklingen i Norge. På konferansen deltok dessuten ni representanter fra Island, som hadde mange gode samarbeidsprosjekter å fortelle om, mens Danmark og Finland ikke var representert. Jeg tror tiden er inne for et bredere nordisk samarbeid, både i forskningsmiljøene og blant skolebibliotekarer. Kanskje en felles nordisk skolebibliotekkonferanse kunne være en idé?
Skolebibliotekarer verden over står overfor lignende utfordringer i arbeidshverdagen. Noen fellesnevnere er stå-på-viljen og evnen til å lage gode prosjekter med små midler, ønsket om å bidra til elevenes læring og være en veileder for dem gjennom skoleårene. Jeg hørte mange gode eksempler på dette i løpet av konferansen.
Likevel var det elevene ved Gymnazia Metkovi? som berørte meg mest. De tre gutta som hadde forberedt en presentasjon på to språk, og som stolt viste fram skolebiblioteket sitt, de minnet meg om mine egne elever. For elevene våre er grunnen til at vi elsker jobben vår. Det er ungdommene våre med fremtidshåp, pågangsmot og ulik bagasje på godt og vondt som gjør jobben vår spennende. Det var en fin påminnelse etter alle gode eksempler på hvordan skolebibliotekarer verden over jobber med å ska
Gå til mediet

Flere saker fra Bok og bibliotek

Det sier Soraya Hariyani Putri. Hun er bibliotekar i Indonesia, et land der LHBTQ+ fortsatt er tabu. Hvordan påvirker religiøse og sosiale normer tilgangen på litteratur og informasjon? Blir spor av skeive liv bevart, eller blir de tiet i hjel som følge av selvsensur og andre mekanismer?
Bok og bibliotek 24.09.2025
Det meste av innhaldet på nettsida og i podkasten vår kjem ikkje i papirutgåva. Her er nokre smakebitar.
Bok og bibliotek 24.09.2025
DE SKULLE BARE VISST ...
Bok og bibliotek 24.09.2025
Odin Nøsen er rådgiver for skole i Randaberg kommune og har jobbet med IKT knyttet til undervisning i en årrekke. Han supplerer gjerne Erik Henz Kjeldsens skeptiske perspektiv.
Bok og bibliotek 24.09.2025
Hvilken rolle spiller biblioteket for de voldsherjede innbyggerne i Gaza? Og når krigen raser der, hva betyr biblioteket her hjemme?
Bok og bibliotek 24.09.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt