For Kompetansesenteret i Hordaland er dette viktig, og arbeidet med å få offentlige spesialister plassert ute i distriktene er startet, for eksempel med en endodontist ved Stord tannklinikk og en pedodontist i Åsane. I den nye Vestland fylkeskommune er det politisk vedtatt at det skal være et spesialisttilbud i Sogn og Fjordane, og fra 2019 vil det være en oral kirurg som arbeider ved den offentlig tannklinikken i Stryn, sier Søhoel.
Kan gi godt spesialisttilbud
Hun sier også at etableringen av TkVest/Hordaland har ført til at den offentlige tannhelsetjenesten for første gang kan gi et godt spesialisttilbud til de prioriterte gruppene.
- Før 2012 var alternativet for de prioriterte pasienter å bli henvist til spesialistbehandling ved Institutt for klinisk odontologi (IKO), med det resultat at


































































































