AddToAny

Valget er ditt

Valget forventes å bli svært jevnt. Selv om marginene er små, kan forskjellene i politikken bli store. Les om hva som er betyr mest for noen av arbeidstakerne i Norge.
- Mer vedlikehold i istedenfor flere tog.
Martine Bratt (30) fra Mo i Rana er tydelig på hva som er den viktigste saken i årets valg.
Da Erna Solberg var statsminister, i perioden 2013 til 2021, ble noen av de største endringene av norsk jernbane gjennom tidene gjennomført: Mer anbud og konkurranse, og flere aktører og mer oppsplitting var noe av endringene. Den sittende regjeringen har reversert noe av dette.

Vil ikke ha mer omorganisering
For Bratt, som begynte på jernbanen i 2016, har byttet logo på arbeidstøyet flere ganger. Fra Jernbaneverket, til Bane Nor, til Spordrift og så tilbake til Bane Nor.
- Vi er fornøyde med at vi er tilbake i Bane Nor. Jeg tror nok de aller fleste av kollegaene mine er redd for at det skal bli en ny omorganisering. Det vil ramme jernbanen. Vi må klare å beholde den som nå, sier Bratt.

Endret tankegang
Hun vil ikke svartmale alle endringene til Solberg-regjeringen. Noe var positivt. Bratt mener tankegangen til de som jobbet i Spordrift ble endret. Det ble et større fokus på å levere og dokumentere. Dette er blitt med tilbake til Bane Nor.
- Det handler ikke bare om å gjøre jobben. Vi må vise hva som er gjort og hvordan. I tillegg fikk vi vist at også vi kan gjøre større jobber, sier Bratt.

Endring for endringens del
Likevel vil hun ikke tilbake til slik det var. Hun mener få var opptatt av å finne ut av hvilke følger endringene fikk. Det viktigste var at endringene ble gjort. I tillegg opplevde hun at den lokale kunnskapen ble nedvurdert.
- Det eneste som var klart, var at vi skulle fungere som en entreprenør og at vi skulle konkurrere i et marked, sier Bratt.

Vaktmester og konkurranse
Hun poengterer at det har vært konkurranse på jernbanen i veldig mange år, lenge før hun startet å jobbe der.
Bratt opplevde at det som var Bane Nors hovedoppgave, vaktmesterfunksjonen, ble borte i iveren etter å være en del av et mark
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra NJF-magasinet

Tjener du mellom 40.000 og 45.000 kroner i måneden før skatt? Da har du den vanligste lønna i Norge. Det viser nye tall FriFagbevegelse har fått av Statistisk sentralbyrå (SSB).
NJF-magasinet 28.04.2026
– Bussjåførene opplever at det er blitt mer vold i bussen. De opplever mer trusler. Og de ser oftere at kniv blir tatt fram, sier Monica Kravdal i NJF Buss.
NJF-magasinet 28.04.2026
«Jernbanevirksomhetene skal ha beredskap for å kunne bidra med jernbanetjenester i ekstraordinære hendelser, krise og krig.» Forskrift om nasjonal beredskap på jernbane
NJF-magasinet 28.04.2026
NJF-magasinet 28.04.2026
f Jernbanedirektoratet har vurdert behovet for offentlig kjøp av persontrafikk med tog. De anbefaler at staten fortsetter å kjøpe inn disse tjenestene.
NJF-magasinet 28.04.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt