Khrono
01.09.2023
Den siste filmen fra regissør Margreth Olin, Fedrelandet, viser farens turer i naturlandskapene i og rundt Oldedalen i Sogn og Fjordane.
Den 84-årige faren har et sterkt forhold til sine omgivelser. Det er ikke vanskelig å la seg gripe av det han ser og forteller om, og det datteren viser i sin filmatiske bearbeidelse. Naturen her er noe av den vakreste og mest spektakulære i Norge. Dalen er trang og fjellene rundt den byr på stier høyt opp og inn mot den omkringliggende Jostedalsbreen. Den som vil se vakker natur får mye av det i Fedrelandet. Bildene er spektakulære.
Les merTittelen skal forstås som fars land, som fedrenes land, eller mer presist som fedrenes og mødrenes land. Olins far tar henne med på tur i Oldedalen og det landskapet som omgir dalen. Underveis stopper han opp, skuer utover det vakre og mektige, og gir henne - og oss - sine betraktninger om natur og menneske, og om mennesket i naturen. Vi får også høre om naturens brutalitet, ved ras som har drept mange mennesker og ved at framkommeligheten noen ganger begrenses sterkt av


































































































