I rapporten har han intervjuet 16 politiledere, som alle viser til en økt sentralisering, og en økt byråkratisering i politiet og påtalemyndigheten.
- De mener også at styringen av politiet har blitt sterkere. Og det har blitt større avstander internt i politiorganisasjonen. Avstanden mellom politimester og førstelinjen er økt. Det samme er avstanden mellom politimester og politiets eksterne samarbeidspartnere, sier Glomseth.
- Bekymrer dette deg?
- Ja, jeg synes det er bekymringsfullt. Jeg blir ikke overrasket over at det skjer, for distriktene har blitt større geografisk og det har blitt mange flere ansatte, og ganske mange lag med ledere. Jeg tror det er en naturlig konsekvens av den nye strukturen, men jeg stiller spørsmål om det er heldig at toppledelsen blir såpass fjern. Det er både gode og dårlige sider ved det, sier Glomseth.
Han legger til at mange av politiets øverste ledere ikke er så direkte involvert i det politifaglige arbeidet, og dermed blir fjern for mange av sine medarbeidere.
- Politimestre er personer med lang erfaring. Det er mennesker som kjenner politiorganisasjonen. Men systemet og settingen har blitt sånn at de er blitt fjernere fra menneskene og den daglige driften. Vi er kanskje kommet til et punkt hvor topplederne i politiet er blitt for fjernet fra der hvor hovedaktiviteten til politiet skjer. Jeg stiller også spørsmål om de selv ønsker det sånn, og om de selv hadde ønsket å være nærmere praksis, sier Glomseth.
- Rollen som embetsmann er tonet ned, mens rollen som konsernsjef er mer tydelig. Handlingsrommet for topplederne oppleves, og er trolig, trangere enn før, sier han.
- Overraskende at så mange sa det samme
Han mener dette er endringer som har kommet som konsekvens av nærpolitireformen, men at det ikke var noen intensjon at reformen skulle ha disse konsekvensene. Større avstander internt i politiorganis


































































































