Dette sier Steinar Birkeland, fagsjef hørsel ved Hørselshemmedes Landsforbund (HLF), og presiserer at det er et mentalt og kognitivt, eller følelsesmessig og tankemessig, aspekt ved både tinnitus og lydømfintlighet - hyperakusis.
Altså:
Fokusering døgnet rundt på det opplevde ulyd-problemet, gjør det bare verre.
- Men det er vel lettere sagt enn gjort å ignorere en suselyd, eller ikke være redd for smertefull lydopplevelse som ved lydømfintlighet?
- Det er det absolutt! Disse problemene må tas på største alvor. Man kan si at øresus og lydømfintlighet er hørselstapets onde tvilling, sier Birkeland.
- Hva bør du gjøre hvis du opplever å pådra deg slike plager?
- Ta kontakt med fastlegen og få vurdert grunnlaget for en henvisning slik at du videre kan få en henvisning til rett behandling.
- Fastlegen har en viktig oppgave med å avdramatisere og berolige gjennom å kontrollere for alvorlig sykdom og gi informasjon om hva en selv kan gjøre og forsikre pasienten om at det er hjelp å få.
Mange har tinnitus, få er svært plaget
Ifølge Hunt4-undersøkelsen, Helseundersøkelsen i Trøndelag fra 2019, har hver femte nordmann øresus - som er en del av tinnitus-begrepet. Heldigvis har bare en mindre prosentdel av disse alvorlig tinnitus.
- Tre prosent av befolkningen i Sverige og Norge, trolig i hele verden, har såpass plagsom tinnitus at det gir dem store problemer, sier Gerhard Andersson, professor i klinisk psykologi ved Linköpings universitet.
Han har gitt ut en rekke bøker om tinnitus og hyperakusis.
- Blant musikere er det svært vanlig med tinnitus. Det er som en arbeidsskade å regne.
Andersson sier videre at de fleste kan venne seg til å leve med tilstanden.
- Noen blir veldig irriterte over lyden, andre tenker ikke så mye på den. Faktisk er det slik at 7/8 av 10 tinnitusrammede ikke tenker så mye på den, fordi hjernen venner seg til det.
- For musikere er det slik at når man spiller, så hører man ikke lyden, men den dukker opp når man skal hvile og sove.


































































































