AddToAny

PFT råder politidistriktene til å bruke regntøy hvis de går tom for smitteverndresser

PFT råder politidistriktene til å bruke regntøy hvis de går tom for smitteverndresser
- Dette må ikke misforstås til at det ikke er så farlig med smittevernutstyr, for arbeidsgiver må bidra til å skaffe dette til veie, sier hovedverneombud Audun Buseth.
I en veileder som ble sendt ut til politiansatte via politiets intranett Kilden, står det at politifolk kan bruke regndress hvis de ikke har tilgjengelig engangsdresser og verneutstyr.

I veilederen fra Politiets Fellestjenester står det: «Dersom du har oppdrag der det er mistanke om smittet person, og du ikke har tilgjengelig engangsdresser og verneutstyr - bruk feltuniform eller regndress».

Audun Buseth, hovedverneombud for politi- og lensmannsetaten, mener dette er et godt råd, hvis man ikke har smitteverndress, men presiserer at dette er unntaket, og at korrekt smittevernutstyr skal være hovedregelen.

- Hvis man står i en situasjon hvor man ikke har det ordinære smittevernutstyret, tenker jeg at det er et godt alternativ. Men det primære er å sikre at vi har nødvendig smittevernutstyr, sier Buseth.

- Mitt inntrykk er at distriktene har tilgang på nødvendig smittevernutstyr nå, men dette kan endres. Da er det viktig å ha vurdert alternativene. Vi kan også bruke gassmasker, hvis vi ikke har ansiktsmasker. Men dette må ikke misforstås til at det ikke er så farlig med smittevernutstyr, for arbeidsgiver må bidra til å skaffe dette til veie, sier Buseth.

Usikker på om vaskeråd er tilstrekkelig

Det han derimot er skeptisk til, er at PFT skriver i veilederen at mange av klærne skal vaskes på 40 grader. Han viser til at Folkehelseinstituttet skriver på sine nettsider at brukte tekstiler «legges rett i vaskemaskinen

Les mer

Flere saker fra Politiforum

Er organiseringen av politiet og påtalemyndigheten et spørsmål om rettssikkerhet? Svaret på dette spørsmålet er både ja og nei.
Politiforum 16.02.2024
Det har blitt farligere å være ansatt og innsatt i norske arrester. Nøkkelordene er rus, psykiatri, rapporteringskrav og bemanning - eller rettere sagt, manglende bemanning.
Politiforum 16.02.2024
En forklarende tilnærming er idealet i politiet, men variasjonen mellom polititjenestepersoner er for stor. Hva gjør en forklaring god og hvorfor er det ekstra viktig i politiets møter med minoritetsungdom?
Politiforum 16.02.2024
av de 3720 tilrettelagte avhørene som ble gjennomført i 2022, involverte fornærmede som var blitt utsatt for vold.
Politiforum 16.02.2024
En augustdag i 2021 ble en mann skutt og drept av en politipatrulje i Sarpsborg. For en av de involverte politibetjentene handler etterspillet om trusler, trygghet og tanker om hvorfor politiet stadig oftere må gripe inn mot mennesker som trenger helsehjelp.
Politiforum 16.02.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt