NJF-magasinet
07.12.2016
Regjeringen vil ikke garantere for ansattes pensjoner. - En oppskrift på å legge ned våre bedrifter, og et løftebrudd, sier verkstedarbeiderne.
- Mantena og NSB-konsernet blir anbudsutsatt uten at regjeringen på langt nær vil tilføre nok kapital i statsbudsjettet for 2017. Det betyr at de gamle jernbaneselskapene ikke kan delta på like vilkår i anbudskonkurransene som begynner tidlig neste år, sier hovedtillitsvalgt Petter Trønnes.
Store forskjeller. Eksisterende forpliktelser er beregnet til 500 millioner kroner. De NSB-ansatte er medlemmer i Statens pensjonskasse (SPK) og har en ytelsespensjon på 66 prosent av sluttlønn. Kostnaden i SPK er beregnet til minst 12 prosent, mens noen private legger seg på minstekrav til en ordning som er 2 prosent av brutto lønn. Situasjonen er at selskapet risikerer utgifter for personer som ikke lenger er ansatt.
- Hvis NSB taper et anbud så vil en del ansatte bli virksomhetsoverdratt til
Les opprinnelig artikkelStore forskjeller. Eksisterende forpliktelser er beregnet til 500 millioner kroner. De NSB-ansatte er medlemmer i Statens pensjonskasse (SPK) og har en ytelsespensjon på 66 prosent av sluttlønn. Kostnaden i SPK er beregnet til minst 12 prosent, mens noen private legger seg på minstekrav til en ordning som er 2 prosent av brutto lønn. Situasjonen er at selskapet risikerer utgifter for personer som ikke lenger er ansatt.
- Hvis NSB taper et anbud så vil en del ansatte bli virksomhetsoverdratt til


































































































