AddToAny

På tide å fjerne Journal Impact Factor

På tide å fjerne Journal Impact Factor
Pendelen er i ferd med å svinge tilbake. Tilhengerne av å bruke Journal Impact Factor og derav deriverte parametre (nedenfor betegnet JIF) til å bedømme kvalitet i forskning har hatt ti-femten gode år der de har herjet fritt. Den tiden begynner vi nå å se slutten på. Den første alvorlige snubletråden for JIF-brukerne var DORA, Declaration of Research Assessment (1), fra 2012.
... Hauger av forskere og over hundre forskningsorganisasjoner har nå undertegnet erklæringen. Målet med DORA var og er å fastslå at innholdet av en publikasjon er viktigere enn det innpakningspapiret den kommer i. Altså: Det viktige er hva som står i en publikasjon, ikke hvor den er publisert. Dessverre var DORA begrenset til å fortelle hvor hodeløst og uvitenskapelig det er å bruke JIF; noe brukbart og tidseffektivt alternativ var ikke i sikte. Det ble anbefalt å lese de artiklene man ønsket å evaluere i stedet for å stole på en tvilsom parameter som JIF. La oss spole femten år tilbake i tid. Da tok JIF over markedet som en indikator på kvalitet i forskning. Det ble hevdet at JIF aldri skulle brukes til å evaluere enkeltarbeider eller enkeltforskere, men vi vet nå at siden den gang har metoden vært selvfølgelig og nærmest enerådende. Hva er den faglig-vitenskapelige begrunnelsen for å bruke JIF? Jeg kan ikke si å ha sett noen data som støtter bruken av IF som kvalitetsindikator. Men jeg kjenner til en lang rekke undersøkelser og analyser som sier det motsa
Gå til mediet

Flere saker fra NBS-nytt

Forord
NBS-nytt 14.02.2021
Det første NBS kontaktmøtet fant sted i 1964, og ideen var hvert år å samle det biokjemiske miljøet i Norge i en atmosfære som ikke bare inkluderte det faglige, men også det sosiale!
NBS-nytt 14.02.2021
Abstract:
NBS-nytt 14.02.2021
Det norske bioteknologiselskapet Vaccibody går så det griner. Hva driver de med?
NBS-nytt 14.02.2021
Som eldre lesere av NBS-nytt vil vite, har en av Biorabiatens viktigste samfunnsoppgaver i en årrekke vært å fungere som et korrektiv til Norges forskningsråd.
NBS-nytt 14.02.2021

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt