Avdelingen har tre lukkete seksjoner. En av dem er en sikkerhetsseksjon for pasienter som er dømt til behandling, og pasienter med alvorlige og kompliserte forløp, der vold og utagering kan være en del av bildet.
Ansatte tenker likt
Som nyansatt fikk Ailenei ikke lov til å være alene med pasienter på skjerming, selv ikke om de var to kolleger sammen. Hun fikk heller ikke være en av to som på hver vakt blir pekt ut til å være dem som skal løpe for å hjelpe til hvis alarmen går.
Først måtte hun delta i et todagers kurs som alle nyansatte må gjennom. Der lærer de ulike forsvars- og håndteringsteknikker som skal minske risikoen for skader ved vold og utagering. I tillegg lærer de å forebygge, slik at de reduserer risikoen for at episoder eskalerer og ender med vold.
- Jeg syntes det var rart at jeg ikke fikk være med pasienter på skjerming, jeg hadde jo jobbet fem år i psykiatrien og følte at jeg kunne dette. Men etter at jeg hadde deltatt på kurset, forsto jeg hvorfor. Det handler om at vi kolleger skal ha samme retningslinjer så vi tenker likt og kan samarbeide under tilspissete situasjoner, forteller Ailenei.
TRYGGERE NÅ: Etter at Adina Ailenei (til venstre) har trent konflikthåndtering i et års tid, kjenner hun seg mye tryggere på jobb. Hun tror den roen smitter over på pasienten. (Foto: Erik M Sund


































































































