Sykepleien
31.01.2018
Pasienter med kreft i lever og bukspyttkjertel måtte vente for lenge på operasjon. To døde. - Det var dråpen som fikk det til å renne over for meg, sier Alexandra Ekengren, spesialsykepleier i Stockholms ambulansetjeneste, til Sykepleien.
Hun har anmeldt toppsjefene på Karolinska Universitetssjukhuset for medvirkning til andre menneskers død.
Les merPolitiet har selv anmeldt
Tirsdag skrev Läkartidningen at politiet på eget initiativ også har anmeldt sykehuset for samme forhold.
Det skjedde etter at politiet hadde lest det svenske helsetilsynet, Inspektionen for värd och omsorg, sin rapport om hendelsene.
- Jeg synes det er rart dette ikke allerede er blitt politianmeldt, sier Paul Beijnes i Stockholm-politiet til Dagens Nyheter [bak betalingsmur].
Avisen var den første til å skrive at tolv pasienter med kreft i lever og bukspyttkjertel måtte vente for lenge på operasjon sommeren 2017. For to av dem er det dokumentert at ventet


































































































