Hun er en av nesten 80 som har såkalt kombinasjonsstilling på Bergen-sykehuset. Det vil si at hun er mest på post og resten i bemanningssenteret, som sørger for vikarer til hele sykehuset.
En slik stilling gjør det mulig for sykepleiere å kunne jobbe heltid.
- Det er en god tanke. Men det fungerer ikke i praksis, sier Folgerø.
For sykepleierne i disse stillingene må stadig møte opp på ukjente poster. Uten opplæring.
LES hva lederen for bemanningssenteret svarer: - Som sykepleier har man et ansvar for å si fra når man mangler kompetanse eller kjenner seg usikker.
- Blir sendt rundt
I august i 2017 fikk Folgerø en 75 prosent stilling på en kirurgisk avdeling. I tillegg jobber hun 25 prosent i sykehusets bemanningssenter. Det er der problemet ligger:
- Det er nedverdigende å bli brukt som en altmuligperson som kan bli sendt rundt til ti ulike avdelinger. Man blir lei og ikke minst utslitt. Man går rundt med høye skuldre på grunn av frykten for å gjøre feil, sier Guro Folgerø.
Sammen med sykepleierne Lars Pilskog, Camilla McCormack og Ingunn Tveiterås møter hun Sykepleien i sykehusets kantine. Folgerø, Pilskog og McCormack ble sykepleiere i 2016, og alle tre har kombinasjonsstilling på samme kirurgiske avdeling. Der jobber også Tveiterås, men hun er ikke ansatt i bemanningssenteret.
Det er først og fremst pasientsikkerhe


































































































