AddToAny

Niilas måtte velge vekk den mørkeste musikken - været i Bergen var for pent

Elektronikaartisten forklarer bestillingsverket Musikk for sjøbading, fremført under Borealisfestivalen.
På Borealis-festivalens siste dag fikk festivalfolket mulighet til å dyppe seg i både fjorden og oppvarmet basseng mens de kunne høre urfremførelsen av Peder Niilas Tårnesviks bestillingsverk Musikk for sjøbading. Bergen viste seg fra sin beste side og rundt 200 publikummere fikk med seg et Nordnes sjøbad badet i sol og den Spellemann-vinnende elektronikaartisten i skjønn forening. Niilas føler seg som rett mann til rett tid.

- Jeg har lenge hatt en dialog med Borealis om at vi burde gjøre et eller annet samarbeid og de har dette pågående prosjektet Musikk for sjøbading. Så det var mange ting som stemte overens med hverandre. Jeg og Peter [Meanwell, kunstnerisk leder i Borealis] tok opp dialogen i fjor rundt april. Da var jeg i en manisk sjøbadingperiode. Jeg hadde akkurat sluppet platen min Also this has Changed på tampen av 2020, sier Niilas når vi møtes på biblioteket i Bergen.

- Kroppen min bare skrek etter å hive seg i havet. Derfor badet jeg i sjøen 34 dager på rad. I Bergen i april. Det var ikke så varmt. Det er litt av konteksten. Også bodde jeg også på et av de mest hysteriske stedene i hele Vestland - i hvert fall! Sjøfarendes aldershjem. Det er den siste store murbygningen i Haugeveien før du kommer ut til Nordnesparken. Det er et tidligere pensjonat for sjøfarere.

- Og nå er det vanlige leiligheter som leies ut? Og dette stedet har vært viktig for verket?

Han trekker på det, og sier:

- Jeg ville ikke kalt det vanlige leiligheter. Men de leies ut. Og en stor andel av de som har bodd der fortsetter å bo der. Meg og en kompis, noen nyinnflyttede studenter fra Norheimsund og noen karakterer i de kommunale boligene med sykkelen på skulderen og raske briller. Også har vi en hel haug med tidligere fiskere. Naboene er alt fra veldig trivelige pensjonister som bare sitter og drikker kaffe, til de som sjangler rundt i gangene drita og røyker sigg inne.

- Jeg syntes det var utrolig herlig å bo et sted som dette, tidløst og unikt. Sånne steder finnes egentlig ikke lenger. De er en stiftelse. Og siden de er en stiftelse er de suverene, og de har vedtatt for eksempel at ja, her er det lov til å røyke inne. Det er bare sånn; love it!

Han forteller om beboere som sovner med røyk i hånden og potetene på kok. Da går brannalarmen.

- Noen ganger er det lange perioder uten. Noen ganger går den fire ganger i uken. Ofte midt

Les mer

Flere saker fra Kontekst

Pianolærer Ragnhild Eline Hoen fant ikke læremateriell som passet, og lagde en bok selv.
Kontekst 27.09.2023
For første gang har en tenor vunnet Den norske solistpris.
Kontekst 27.09.2023
Ny Norsk Standard for konsertlokaler er endelig klar etter flere høringsrunder. Med dette er den gamle fra 2014 helt erstattet.
Kontekst 25.09.2023
Trenger du en sparringspartner? published | author Redaksjonen Norsk Tonekunstnersamfund lanserer en mentorordning hvor utøvere innen det klassiske feltet kan ønske seg en mentor blant foreningens medlemmer.
Kontekst 25.09.2023
Tradisjonshåndverkere jubler forsiktig over det regjeringen kaller «et historisk løft». Men blir det utdannet mange nok med kompetansen til å gjennomføre?
Kontekst 25.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt