AddToAny

Når får du erstatning for en yrkesskade?

Når får du erstatning for en yrkesskade?
Folk flest er av den oppfatning at så lenge man har skadet seg på jobb, så har man fått en yrkesskade. Det er ikke bestandig tilfellet.
Det mange ikke vet er at detaljene rundt hva som har skjedd er helt avgjørende for hva som blir godkjent av NAV og forsikringsselskapet. Dersom du ikke kjenner dine rettigheter, kan du tape rett til erstatning.
Bakgrunnen for at det er lovpålagt å ha en yrkesskadeforsikring for alle sine ansatte, er at man som arbeidstaker skal være beskyttet mot den risiko en har ved å være på jobb. Likevel blir det avgrenset mot det som like gjerne kunne ha oppstått på fritiden, altså det som sies å være en del av «dagliglivets risiko».
Det kreves at det skal ha skjedd en «arbeidsulykke», som er definert som «en plutselig eller uventet ytre hendelse» som man har vært utsatt for i arbeidet. Videre skal det være en konkret tidsbegrenset ytre hendelse som medfører en påkjenning eller belastning som er usedvanlig i forhold til det som er normalt i vedkommendes arbeid.

SKADESITUASJONEN
Den vanligste skadesituasjonen hos politimenn og -kvinner oppstår i forbindelse med ransaking og pågripelse. Dersom man eksempelvis får prolaps i ryggen etter å ha pågrepet en tung person
Gå til mediet

Flere saker fra Politiforum

KRIMINALETTERRETNING
Politiforum 22.05.2026
Oslo PD: Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) holdt i april en gjesteforelesning for studenter ved Politihøgskolen (PHS).
Politiforum 22.05.2026
Førsteamanuensis i psykologi Politihøgskolen Da jeg jobbet i helsevesenet for en tid tilbake, møtte en av mine pasienter opp med tett bandasje rundt hodet.
Politiforum 22.05.2026
Midt i Oslo sluttet hjertet til Tormod Lindgren å slå. Akkurat da kom to politimenn til stedet.
Politiforum 22.05.2026
Den tidligere politimannen Ramesh Børjesson Satchi var statist i storsatsingen «Harry Hole». Han pratet selv med Tobias Santelmann om å miste en kollega før begravelsesscenen i serien.
Politiforum 22.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt