For nær et halvt år siden konkluderte Advokatbevillingsnemnden med at Danielsen var uskikket til å være advokat, og besluttet dermed å tilbakekalle hans bevilling. Advokaten selv bestrider dette, og vil at retten skal ta stilling til om vedtaket er gyldig. To uker, altså totalt ti rettsdager, er satt av til å behandle saken.
I sitt sluttinnlegg til Oslo tingrett, skriver regjeringsadvokat Kirsten Berger at det er særlig fire forhold som gjør at Advokatbevillingsnemnden mener Danielsen ikke egner seg til å være advokat.
«For det første har Danielsen lenge utvist kritikkverdig og hensynsløs atferd overfor det rettssøkende publikum, herunder egne klienter, dette også til skade for advokatstandens generelle anseelse. For det andre har Danielsen rettsstridig holdt tilbake og benyttet øremerkede klientmidler som var betrodd ham. For det tredje har han i eget navn og rettsstridig fakturert for ulovlige rettshjelpstjenester utført av NN, som ikke var advokat eller registrert rettshjelper på tidspunktet. For det fjerde er det blitt konstatert manglende etterlevelse av hvitvaskingsloven», heter det i sluttinnlegget.
67 disiplinærklager på fem år
Regjeringsadvokaten viser til at Danielsen over en periode på fem år, fra 2017 til 2022, fikk totalt 67 disiplinærklager mot seg.
«Mange av disiplinærklagene har ikke kunnet bli realitetsbehandlet av Disiplinærnemnden, fordi Danielsen i stedet har brakt salærtvisten inn for domstolen. Per dags dato har staten notert seg mer enn 40 tvister mellom Danielsen og hans klienter», står det i sluttinnlegget.
«Per Danielsen har utvist svært kritikkverdig atferd overfor det rettssøkende publikum. Det finnes eksempler på at han krever salær av enkeltpersoner han overhodet ikke har etablert noe klientforhold til, og det finnes e


































































































