- Også i Fredskorpset har altfor mange kvinner vært utsatt for seksuelle overgrep og trakassering, sier Fredskorpsets direktør Hege Hertzberg.
Hun oppsummerer at det har vært «uakseptable hendelser i hele perioden 2001-17, på en rekke ulike steder».
FK-direktøren mener likevel at det er vanskelig å si noe eksakt om Fredskorps-utsendte er spesielt utsatt for seksuelle overgrep eller trakassering, siden det mangler statistikk på området.
9300 FK-deltakere
- Det er uansett for mange tilfeller, fastslår Hertzberg.
Hun understreker at Fredskorpset lenge har vært opptatt av å bevisstgjøre partnere og deltakere om at seksuelt krenkende oppførsel er fullstendig uakseptabelt.
Siden det nye Fredskorpset ble etablert i 2001 har over 9300 mennesker deltatt i utvekslinger. Deltakerne er ofte unge (under 35 år), de er tidlig i karrieren, de er avhengige av folk rundt seg, det er et flertall kvinner og de er ofte isolert på steder langt vekk fra venner og familie. Direktøren er klar over at slike aspekter ved FK-ordningene kan forsterke mulighetene for negative erfaringer og hendelser.
Den såkalte #donoharm-kampanjen, et opprop i regi av kvinnelige bistandsansatte, har nylig pekt på lignende risikofaktorer ved bistandsoppdrag «i felt».
To tilfeller siden 2011
I 2016 reiste 543 mennesker på «utveksling» finansiert av det norske Fredskorpset. Det skjedde gjennom 190 organisasjoner og bedrifter. Av disse var 159 norske, mens majoriteten av de øvrige kom fra land i Afrika og Sør-Asia.
Fredskorpset kjenner til minst to tilfeller der FK-deltakere har vært utsatt for voldtekt de siste seks årene. Dett


































































































