AddToAny

Mener akademia er en livsnødvendig frisone

Akademia har ingenting å lære av politikken, sier Ap-politiker og stipendiat Peter Hatlebakk.
- Hvorfor valgte du å engasjere deg partipolitisk?

- Demokrati er noe vi gjør, ikke noe vi har. Derfor har det vært viktig for meg å bidra på de måtene jeg kan helt siden tenårene. Så var jeg også heldig og traff på Arbeiderpartiets Universitetslag som student. Der mange politiske grupper er heiagjenger, er Universitetslaget en tverrfaglig gruppe med engasjerte mennesker i alle aldre, med usedvanlig stor takhøyde for meningsmangfold, saklig uenighet og kritikk. Det har vært et politisk hjem siden da.

- Hvilken akademisk sak brenner du for?

- Jeg brenner for breddeuniversitetet, og at vi prøver å hjelpe de unge til å orientere seg i verden og bli nysgjerrige, ydmyke helstøpte mennesker med grep om en vitenskapelig tenkemåte. Jeg misliker den ensidig instrumentelle tilnærmingen til forskning og utdanning som ofte kjennetegner norsk politikk. Kunnskap, systematisk tvil og vitenskapelige metoder er mål i seg selv som transformerer både mennesker og samfunnet, og vi vet jo heller ikke hva slags kunnskap som fremtiden fordrer.

Flere intervjuer i samme serie

- Så er det klart at det er mange viktige formål og problemer som må løses med nye forskningsresultater, men vi er best tjent med pålitelige forskningsprosjekter som er designet etter rene faglige kriterier. Og for å være veldig konkret: Universitetenes grunnfinansiering og de frie grunnforskningsprogrammene i Forskningsrådet bør styrkes, slik A

Les mer

Flere saker fra Khrono

Hvor lett skal vi gjøre det for KI-generasjonen, spør student. Har vi ikke universiteter for å oppdra individer som kan undersøke, skrive og tenke selv, istedenfor å leke gjetteleken med informasjon fra ChatGPT?
Khrono 28.09.2023
Regjeringen vil ha mindre detaljstyring. Prosessen startet i sommer, og fortsetter nå.
Khrono 28.09.2023
Over en tredel av studentene ved fagskolene har ikke opplevd at representanter fra arbeidslivet har bidratt i utdanninga hittil i studiet, viser Studiebarometeret for fagskolestudenter.
Khrono 28.09.2023
Han framsto som en usedvanlig dyktig søker da han søkte jobb hos Universitet i Bergen. Nå vil universitetet be redelighetsutvalget se på covid-19-artiklene han publiserte mens han var ansatt.
Khrono 28.09.2023
Leder av sykepleieforbundets studentorganisasjon mener universitets- og høgskoleloven i for liten grad ivaretar studenter og deres rettigheter.
Khrono 27.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt