Som Advokatbladet tidligere har skrevet, har en meddommer i en voldtektssak tatt dissens, og hevder blant annet at meddommerne ikke har hatt mulighet til å få tilstrekkelig innsyn i det skriftlige bevismaterialet i saken.
De to fagdommerne og fire øvrige meddommerne i saken skriver i dommen at de overhodet ikke kjenner seg igjen i denne beskrivelsen.
Marius Dietrichson mener det må legges til rette for at meddommerne kan henge med og forstå hva som skjer.
- Meddommerne kjenner ikke systemet. Trolig er de heller ikke vant til å håndtere den strøm av informasjon som presenteres i retten, og det som der skal forstås, sier han.
Dokumentene «flyr» forbi
- I denne saken har meddommerne blitt forledet, villedet og forhindret i å utføre sitt mandat
I et intervju med Rett24 i dag forteller lagmann Tonje Vang, som er leder av Borgartings straffeprosessgruppe, at meddommere i Borgarting lagmannsrett ikke har tilgang til egne PC'er, men må vurdere bevisene på en fellesskjerm, og at fellesvisningen styres av en fagdommer.
Meddommerne får ikke lenger utdelt papirkopier av dokumentene som legges frem som bevis i retten.
Etter at alle dokumentene ble


































































































