AddToAny

Klare for å seile til Istanbul

Midt under Tønsberg Boatshow til helgen forlater vikingskipet brygga for en 16 ukers seilas via elver, kanaler og vannveier i Europa, men før avreise må mye på plass.
Kunnskapsoverføring

Mannskapet på skipet skal rullere hver 14 dag, og det kan være opp mot 12 personer med om gangen. Til sammen blir det mange seilere som har mye å lære. Under SEILmagasinets opphold 22. april ble det øvet på å ta masten opp og ned, samt også øvd på å reve seilet under seilas.

Masten veier ca 350 kilo, og om jobben ikke gjøres skikkelig, så kan det bli store skader. Skipet skal under utallige bruer på sin ferd til Svartehavet.

Hightech under dørken

Detaljene på skipet er så likt som det vikingene brukte. «Saga Farman» er basert på Klåstaskipet som ble funnet i Vestfold i 1893. Originalen skal ha vært bygget i år 985. Skipet er av typen Knarr, og bygget for varetransport. «Saga Farman» er mer voluminøs enn mer kjente Oseberg og Gokstadskipet. Skipet er bygget av eik og furu.

Vikingskip ble manøvrert inn og ut av havn med årer. På «Saga Farman» er det fire elektriske motorer. På flatt vann har den batterier til en rekkevidde på 35 nautiske mil på fire knops fart. Inn og ut av havn manøvreres skipet med joystick, elegant skult i en trekasse.

Under dørken er det også en generator som fungerer som rekkeviddeforlenger.

På programmet under testseilingen var også å teste Starlink-satellitt forbindelsen. Denne gjør at skipet har internettforbindelse med bredbånds hastighet, også ute på havet.

Tauverk var på vikingtide

Les mer

Flere saker fra SEILmagasinet

For 15 år siden tittet danske Henrik Hansen på en brukt Granada 27, en båt populær i Danmark og i Norge. Den gangen måtte ut med ca 100 000 danske kroner for en slik båt.
SEILmagasinet 28.09.2023
Idag har det vært lette vinder over Sardiniakysten og resultatene fra Gullpokalen er snudd opp ned. Best gikk det for Kristian Nergaard, Johan Barne og Trond Solli-Sæther som med to 2.
SEILmagasinet 27.09.2023
Det er 22 båter nominert til Årets båt i Europa, og ti av dem er samlet i La Rochelle, Frankrike. Her blir det en interessant samling av nyheter, båter du kan lese mer om i tiden fremover.
SEILmagasinet 27.09.2023
Den populære Waka Waka-sommerleiren på Steilene over seks uker har også hatt stor aktivitet.
SEILmagasinet 27.09.2023
Eivind Melleby og mannskapet Joshua Rivkin (USA) er bortskjemt med topplasseringen i VM for Starbåter. I de siste verdensmesterskapene har duoen gull, sølv og bronsemedaljer fra henholdsvis 2017, 2018 og 2019.
SEILmagasinet 26.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt