AddToAny

IT-folk får Odabilene ut på veien

Oda er mer enn lagerbygg og oransje biler. Nytenkende IT-folk er avgjørende for driften. Nå vokser det fram en EL og IT-klubb i bedriften.
I et trendy og moderne lokale på Tøyen i Oslo finner vi Oda Group Services. Det er de som får hjulene i Oda til å gå rundt. Du vet, selskapet bak de oransje bilene som kjører mat hjem til folk.
Det er kanskje lett å tenke på Oda som en transportbedrift med sjåfører når man ser Oda-bilene som glir forbi. Og det er de jo for så vidt.
Men bak sjåførene og lagrene med matvarer finner vi IT-systemer. Og bak IT-systemene finner vi IT-folk. Og i Oda er det nå blitt en liten gjeng av disse som er med i EL og IT Forbundet.
De er nå en klubb på fem av de opp mot 100 som på ulike måter jobber med teknologi på Tøyen.

Medlem på nytt
Vi møter tre av dem en fredag ettermiddag for en prat med den ganske nye klubben. Klubbleder Marta Paciorkowska, for øvrig selvlært innen programmering, begynte i bedriften høsten for tre år siden og bestemte seg etter hvert for å melde seg inn i EL og IT.
- Det var andre gang jeg har meldt meg inn i EL og IT. Første gang jobbet jeg i Finn. Da fant jeg ut at jeg var eneste medlem, og tenkte «hva trenger jeg egentlig en fagforening til når jeg sitter her helt alene».
Så hun meldte seg ut. Men etter stund, og et jobbytte, så ble det altså comeback.
Det kom i forbindelse med at Paciorkowska, som opprinnelig er polsk, fant ut at hun hadde vært lenge nok i landet til at hun var blitt forbannet over en og annen ting i samfunnet. Hun ble aktiv i et politisk pari og meldte seg deretter inn i EL og IT Forbund
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra Nettverk

Den to år lange Tesla-streiken i Sverige der arbeidere ved svenske Tesla-verksteder streiker for tariffavtale, får nå ringvirkninger også for en norsk
Nettverk 29.10.2025
Danske elektrikere kan velge om de vil ha fri - eller få utbetalt mer i lønn. Det inspirerer norske fagforeninger.
Nettverk 29.10.2025
SPØRSMÅL: Dekker reiseforsikringen også utgifter til egenandeler på legevakt, sykehus, fastlege osv. ved skade på reise i Norge?
Nettverk 29.10.2025
Høye CO2-avgifter tar kvelertak på forbrenningsanlegg som leverer energi til industribedrifter. Hos Saren Energy i Sarpsborg er de bekymret for framtida.
Nettverk 29.10.2025
Norge trenger mer elektrisk kraft, men det er krevende å få politisk flertall for dette.
Nettverk 29.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt