AddToAny

IDDSI - ULIK PRAKSIS OG TILNÆRMING

Mange pasienter i norsk helsevesen har spise- og svelgevansker. Det foreligger nå en internasjonal standard for klassifisering av konsistenstilpasset mat (IDDSI), som kan bidra til at den enkelte bruker får riktig konsistens på maten. En enkel spørreundersøkelse ved seks sykehus og tre sykehjem viser at de har ulik praksis og tilnærming i arbeidet med IDDSI.
Nofima har over flere år hatt en intern strategisk satsning på persontilpasset mat. Definisjonen på persontilpasset mat er så langt mat og dietter som er tilpasset grupper i samfunnet med spesielle behov innen kosthold. Som en del av dette arbeidet gjennomførte Nofima høsten 2021 en forenklet kartlegging av måltider til pasienter og brukere med spise- og svelgeutfordringer (dysfagi) på sykehus og sykehjem. Spørsmålet var om måltider laget i institusjonskjøkkenene ble konsistenstilpasset i henhold til standarden «Internasjonal Dysfagi Standardisering Initiativ", forkortet til IDDSI. Hovedmomenter fra den forenklede kartlegging gjengis i denne artikkelen.

PERSONTILPASSET MAT NASJONALT OG INTERNASJONALT
Persontilpasset mat har etablert seg som et viktig forskningsfelt internasjonalt, men også som en stor mattrend de senere årene, noe som gjør kompetansefeltet høyaktuelt. Persontilpasset mat kan for eksempel omfatte proteinberiking av mat til eldre og / eller berikede sportsdrikker for treningsaktører. Persontilpassing av mat defineres for de fleste ikke ned på individnivå, men det er mat tilpasset ulike forbrukergruppers spesielle behov. En slik gruppe er personer med tygge- og svelgevansker, der eldre inngår som en stor gruppering.
I de nasjonale faglige råd sier Helsedirektoratet at det du spiser og drikker påvirker helsen din. Sunn og variert kost kombinert med fysisk aktivitet er bra både for kropp og velvære og med riktig hverdagskost kan en forebygge sykdom. De faglige rådene omtaler også kosthold ved dysfagi, dette er en diagnose for personer med tygge- og svelgevansker.
Informasjonen som Helsedirektoratet har på sine hjemmesider, blir bare delvis dekket gjennom Kosthåndboken. Helsedirektoratet ved seniorrådgiver Guro Berge Smedshaug sier de fremover vil publisere deler av Kosthåndboken som faglige råd på nettet. Planen er videre å utvikle Kosthåndbokens kapitler om mattilbudet til nasjonale retningslinjer etter hvert. På grunn av ressurssituasjonen, har arbeidet blitt satt på vent. Når det gjelder faglige råd om IDDSI, har Helsedirektoratet mulighet til å legge inn informasjon om dette på sine temasider - om ernæring, kosthold og måltider i helse- og omsorgstjenesten - uavhengig av prosessen med nye faglige retningslinjer. Kosthåndboken har i en årrekke vært et aktivt hjelpemiddel for å sikre god kvalitet i ernærings-arbeidet i hele helse- og omsorgstjenesten. God kvalitet handler om forsvarlighet og at ernæringstiltak er tilpasset den enkeltes behov. Kosthåndboken kan styrke ernæringskompetansen i helse- og omsorgstjenesten og kan også være et verktøy for å innføre relevante nasjonale faglige retningslinjer.

GRUPPER I SAMFUNNET MED DYSFAGI
Personer som har diagnosen dysfagi har vansker med å svelge mat og drikke. Diagnosen kan oppstå ved en rekke sykdommer eller ved skader på sentralnervesystemet. Dette kan omfatte pasienter med hjerneslag, demens, Parkinson eller hjernesvulst. I tillegg kan dysfagi forekomme ved skader i munn og svelg, eksempelvis etter kirurgi eller strålebehandling, eller som følge av muskelsvekkelse grunnet alder og red
Gå til mediet

Flere saker fra Kjøkkenskriveren

God folkehelse er ikke bare en verdi i seg selv - det er samfunnets viktigste beredskap. Når kriser rammer, står en befolkning med god fysisk og psykisk helse stødigere.
Kjøkkenskriveren 30.10.2025
En ny undersøkelse fra facility management-selskapet Toma viser at 2 av 10 nordmenn ofte kaster mat hjemme.
Kjøkkenskriveren 30.10.2025
Det var mye som sto på programmet da Kost- og ernæringsforbundets fylkesledere og landsstyret hadde sin årlige samling i september. I år var den lagt til Oslo.
Kjøkkenskriveren 30.10.2025
Hvem har egentlig ansvaret når maten skal sendes ut til hjemmeboende? Mange kommuner bruker frivillige og private biler, andre har egne sjåfører og kjøretøy. Mattilsynet minner om at reglene for matsikkerhet er de samme, uansett hvem som leverer.
Kjøkkenskriveren 30.10.2025
Middag levert hjem kan være en hjelp på veien for å bidra til at eldre klarer seg selv, og i Lillestrøm kommune er dette en lavterskel-tjeneste som ikke krever vedtak fra kommunen.
Kjøkkenskriveren 30.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt