AddToAny

Hva er problemet - og løsningen?

1. Hvorfor er ventetiden inn til audiografer, hørselssentraler og avtalespesialister blitt så lang?
- Det er behov for å øke tilgjengeligheten til tjenesten i hele landet. Noen steder er det overkapasitet, mens andre steder har lange ventelister, ifølge helsenorge.no. Når vi vet at nye høreapparatbrukere trenger hjelp av audiograf mellom fire og ti ganger det første året, sier det seg selv at ventetiden blir lang. Noe av problemet er at tjenestene har lite fokus på den enkelte pasients funksjon og behov, mens audiogrammet vektlegges veldig.
Fra egen studie (se faktasak under) ser vi at tjenesten «rehabilitering av hørsel» er for dårlig organisert. Mange aktører kartlegger og samler data i et pasientforløp, men de blir ikke systematisk brukt. Vi jobber for mye parallelt og for lite i team. Dette kan medføre dobbeltarbeid eller at viktige opplysninger eller hensyn ikke tas med i beslutninger lengre opp i tjenesten. Lite av de vanlige rehabiliteringsprinsippene ligger til grunn når det gjelder hørselsrehabilitering. Det er stort fokus på teknologi, særlig høreapparater og tilhørende mobilapper på smarttelefonen, noe som påvirker hjelpebehovet. Nedlastning av apper, oppkopling og feilsøking til smarttelefon er ikke en definert del av vår helsetjeneste, men blir likevel utført. Kanskje dette skjer på bekostning av ikke-teknologisk rehabilitering som taktikk, undervisning og læring?

2. Hva kan gjøres for å redusere køene, slik at flere får hjelp?
- I første omgang må det være tydelig at tjenesten vår skal omfatte rehabilitering og høreapparattilpasning.
For at den skal få et sammenhengende løp, må nasjonale myndigheter definere det lovmessige innholdet, mens helsepersonell og brukere må definere pasientforløpet. Alt av apper og annen programvare må leverandørene ta ansvar for inntil programvaren defineres som en del av tjenesten vår og er utviklet i henhold til EUs datasikkerhetsretningslinjer og GDPR (General Data Protection Regulation). I stedet for å benytte dagens ikke-godkjente telemedisinske løsninger kan man eventuelt lage egne nasjonale løsninger for å bedre tilbud og tilgjengelighet. Mye av ren teknologihjelp kan o
Gå til mediet

Flere saker fra Din Hørsel

Hva driver de egentlig med der i Oslo - i Hørselsforbundet? Hvordan jobber de? Din Hørsel har invitert seg selv inn på bakrommet.
Din Hørsel 07.11.2025
Hva kan vi forvente oss innen hørselsfeltet de fire neste årene? Din Hørsel har stilt tre sentrale spørsmål til de ni partiene som i dag er representert på Stortinget. Etter svarene å dømme, kan vi få en langt bedre hørselsomsorg etter valget. Hvis intensjonene og løftene holdes.
Din Hørsel 05.09.2025
Nytt organisasjonsnavn. Ny forbundsleder. Ny vedtekter. Dette var de store sakene på landsmøtet i Trondheim 13.-15.juni.
Din Hørsel 05.09.2025
Ellinor Hjørnevik er spesielt opptatt av alle med en hørselsutfordring trenger all den støtten de kan få på jobb.
Din Hørsel 05.09.2025
Ellinor Hjørnevik er spesielt opptatt av alle med en hørselsutfordring trenger all den støtten de kan få på jobb.
Din Hørsel 26.05.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt