og vi har set opp fuggelband og vi har pynte tre'.»
Mens vi fortsatt pynter treet selv, er det ikke sikkert at det er «vi» som har vasket gulvet. Flere og flere leier vaskehjelp. Ofte er det utenlandske kvinner som sørger for at juleroen kan senke seg over de tusen hjem og gi ro til dem som har støv på hjernen. Hvert tiende norske hjem betaler andre for å vaske for seg.
Katarzyna Chojnowska strekker seg over badekaret. Hun har vasket dusjveggen fri for såperester, nå er det badekaret som skal bli reint. I etasjen under tørker kollega Raimonda Zilioniene over komfyren. De to jobber i Canny hjemmerenhold. I løpet av en time skal de to ha gjort ren leiligheten på litt over 100 kvadratmeter. Arbeidsplanen viser at seks leiligheter skal gjøres rent i løpet av en arbeidsdag, og snart kommer julestria.
Vil straffe bedrifter som kjøper renhold av ikke-godkjente firmaer
Vindusvask til jul
De bruker ikke mye grønnsåpe. Spray, kluter, mopp og mikrofiber har erstattet skurebøtte og langkost.
- Ja, vi har mer å gjøre i desember. De faste kundene ønsker gjerne å få utført vindusvask og grundigere renhold enn ellers i året, sier Hilde Lima, daglig leder i Canny Hjemmerenhold. Bedriften har ikke mulighet til å ta på seg ekstra jobber før jul.
Renholdstariffen
I Canny er de fleste som jobber fra Øst-Europa, men de har også norske renholdere - eller servicemedarbeidere som er yrkestittelen firmaet bruker.
- Hva er betalingen?
- Vi følger renholdsoverenskomsten, forklarer Lima. Denne overenskomsten er allmenngjort. Det betyr at det ikke er lov til å betale de ansatte under tariffens minstelønnsbestemmelser. For tida er det 177,63 kroner i timen.
Men 177,63 kroner i timen utgjør bare en del av det kunden skal betale for at det


































































































