AddToAny

Husker som det skulle vært i går

Når han ser tilbake på 16 år i ledelsen av forbundet står 22. juli 2011 og det som skjedde den dagen og i dagene etter som det aller tyngste. Men det har vært flest positive opplevelser, synes han.
- Jeg hadde ferie og satt på hytta og så Tour de France da den første ekstra nyhetssendingen kom, forteller Vidar Hennum. Han husker fortsatt godt hva slags vær det var og tankene som gikk gjennom hodet da han, forbundsleder Hans Felix og resten av ledelsen ringte rundt for å forsikre seg om at det sto bra til med alle ansatte som hadde vært på jobb på forbundskontoret den dagen.
De fikk tak i alle. Unntatt Tove.
Sekretær i EL og IT Forbundet, Tove Knutsen, ble drept da bomben gikk av på ettermiddagen. Bekreftelsen kom om kvelden. Da hadde også meldingene fra Utøya begynt å tikke inn. 77 menneskeliv gikk tapt i regjeringskvartalet og på Utøya den regntunge julidagen for snart 12 år siden.
Da Vidar steg av toget på Oslo S mandagen etter var stemningen helt surrealistisk.
- Det var som en krigssone, helt forferdelig. 22 juli er det verste jeg har vært med på gjennom mine 16 år i ledelsen av forbundet, konstaterer han.

Spesialrådgiver
Nå er tiden som nestleder i forbundet over. På landsmøtets siste dag, 19. mars, overlot han jobben og vervet til Morten Bildøy. Stillingen han har nå og fram til han går av og blir pensjonist i november er som spesialrådgiver.
- Det er d
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra Nettverk

Posten har gjennom sine 379 år stadig tilpasset seg samfunnets behov og den teknologiske utviklingen.
Nettverk 23.06.2026
Under Industri-uka i Grenland i starten av juni holdt jeg innlegg om det som kanskje er den viktigste saken for norsk industri akkurat nå: Kraft.
Nettverk 23.06.2026
SPØRSMÅL: Jeg hadde røykutvikling på kjøkkenet, og selv om det ikke var flammer, ble både vegger og skap misfarget av sot og røyk.
Nettverk 23.06.2026
På den ene energi-avtalen må Riksmekleren på banen. På de andre ble det enighet.
Nettverk 23.06.2026
For tre år siden mistet Victor Setsaas Skage høyre bein, en arm og en nyre etter en motorsykkelulykke. Han var 17 år, gikk andre år på elektro og hadde læreplass i lomma før ulykken i april 2023.
Nettverk 23.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt