- Vi har avverget hungersnød, sier Peter Lundberg til Bistandsaktuelt.
Han er FNs vise-humanitære koordinator for nordøstre Nigeria og sier Giverkonferansen for Nigeria og området rundt Tsjadsjøen som ble arrangert i Oslo for et halvt år siden var helt vesentlig for å stagge sulten i Nigerias grenseområder mot Tsjadsjøen.
Lundberg innrømmer at de oppløftende nyhetene bare gjelder dette året. For terrorgruppa Boko Harams herjinger vil ramme hardt også fremover.
- Regntiden er over, vi går inn i en vekstsesong. Med infrastrukturen vi nå har på plass, kan ikke en sultkatastrofe oppstå nå. Det betyr ikke at det ikke kan skje om fem, seks måneder, sier Lundberg når vi møter ham nordøst i Nigeria.
Et par uker etter Oslo-konferansen, i mars, ba FNs nødhjelpssjef om ekstra midler for å redde liv i Jemen, Sør-Sudan, Somalia og områdene rundt Tsjadsjøen. Stephen O'Brien mente en enorm innsats var nødvendig for å hindre at folk skulle sulte i hjel og sparte ikke på superlativene: Verden står overfor den største humanitære katastrofen siden andre verdenskrig, uttalte FN-toppen da.
- Fortsatt fare for hungersnød
Det har vært erklært hungersnød i mindre områder i Sør-Sudan og Somalia, men om lag syv måneder etter FNs sultvarsel for Jemen, Somalia, Sør-Sudan og nordøstre Nigeria har en global innsats holdt krisen i sjakk sa FNs generalsekretær António Guterres nylig. Ifølge Reliefweb påpekte han at dét ikke betyr at vi har klart å hindre menneskelig lidelse. For millioner lever fortsatt med stor matusikkerhet, og akkurat nå dør det mennesker i disse områdene.
Generalsekretæren bemerket at siden sultvarselet ble sendt ut i februar, er det mottatt 60 prosent av de 4,9 milliarder dollarene FN mente var nødvendig for å dekke de mest presserende humanitære utfordringene. FN og partnerorganisasjoner har nådd nær 30 millioner mennesker med livreddende mat, helsetjenester, vann- og sanitærhjelp de siste månedene. Men ifølge Guterres er det fortsatt fare for hungersnød i flere av områdene:
Voldsspiralen i Jemen, har ført landet inn i det som av FN nå omtales som verdens største humanitære krise. Svimlende 17 millioner mennesker er avhengig av matvarehjelp. 6,8 millioner lever fortsatt på randen av hungersnød. Mer enn en halv million mennesker er smittet av Kolera.
I Somalia har seks millioner mennesker behov for humanitær bistand. 3,1 millioner trenger matvarehjelp. Det er en økning på 200 000 siden sultvarselet i mars og tillegg er nær 400 000 barn akutt underernærte.
I Sør-Sudan lever 6 millioner mennesker med matusikkerhet. Det er en økning på en million det siste halve året, og betyr at halve befolkningen i verdens yngste nasjon nå er avhengig av nødhjelp. 2 millioner mennesker er internt fordrevet.
Og; i det nordøstlige Nigeria er rundt 5,2 millioner mennesker fortsatt avhengig av matvarehjelp. 1,8 millioner er internt fordrevet, og hele 14 millioner trenger humanitær assistanse i de seks nordøstlige delstatene. FN jobber kun i Yobe, Adamawa og Borno. I de tre hardest rammede delstatene trenger over 8 millioner mennesker humanitær hjelp. For Boko Haram fortsetter å ødelgge livene til noen av verdens mest sårbare mennesker.
- Flyktningene er et mål
- Oslo-konferansen var et gjennombrudd: En plattform til å vise at vi kunne gjøre en forskjell i en ny krise. Jemen, Somalia og Sør-Sudan har vært i krise i mange år. I nordøstre Nigeria har konflikten pågått i åtte, men det er de to siste årene den har fått en slik katastrofal effekt på et helt samfunn, sier Peter Lundberg.
Han kommer rett fra FNs høynivåuke når Bistandsaktuelt går gjennom Muna Garage-leiren i Maiduguri med ham. Det er rundt 25 timer siden svensken spiste lunsj på en kafé i New York. Nå ser han ut over en leir med 20 000 internt fordrevne. De f


































































































