Panorama Nyheter
31.05.2018
Moses* er en tynn gutt på 17 år med et sjenert smil og et snilt ansikt. Litt keitete er han også, som de fleste andre tenåringsgutter. Det er vanskelig å forestille seg at han skulle ha drept noen med machete. Men det har han.
Første gang jeg møtte ham var i et yrende klasseværelse hvor han forsøkte å lære seg å sy klær sammen med andre tenåringer. Ungdommene jobbet i små grupper, noen med symaskiner, andre med å måle og tegne mønstre. Men de siste fire årene, helt fram til ganske nylig, har livet vært helt annerledes.
Les merEn dag Moses og to venner gikk i åkrene nær landsbyen sin, fikk de øye på bevæpnede menn. Først trodde de at de var fra den kongolesiske hæren. Men mennene tok dem til fange, bandt dem og førte dem inn i bushen for at de skulle slutte seg til Herrens motstandshær (LRA). Han var da tretten år og endte opp med å tilbringe tre år blant disse lyssky


































































































