Publisert mandag 11. september 2023 - 09:01 Del på e-post
Dette er et debattinnlegg. Meninger i teksten er skribentens egne.
CMI-forsker og professor ved African Tax Institute i Pretoria
I boken «Kapitalen i det 21. århundre» tar den franske økonomen Thomas Piketty til orde for å bruke skattesystemet for å redusere ulikheter. Måten å gå frem på er høyere beskatning av de rike.
Myndighetene i Norge og andre vestlige land som har utjevning av ulikhet høyt på den politiske agendaen, har i stor grad lyttet til Piketty. Men de afrikanske landene følger ikke etter. Der er ikke en gang «folk flest» tilhengere av sterkere beskatning av de rike.
Forklaringen på dette tilsynelatende paradokset ligger i at verken myndighetene eller borgerne støtter en slik politikk.
Noen forskere og aktivister inspirert av Thomas Piketty vil trolig bestride at afrikanske land har lite finanspolitisk handlingsrom for omfordeling. Da overser en at skattebasert omfordeling har begrenset politisk støtte i disse landene.
Myndighetenes perspektiv
Personbeskatning utgjør mindre enn 10 prosent av totale skatteinntekter i de fleste lavinntektsland, sammenlignet med et gjennomsnitt på over 25 prosent i OECD-land. Inntektene fra personlige inntektsskatter kommer videre nesten utelukkende fra lønnstrekk (pay-as-you-earn) fra ansatte i offentlig sektor og store bedrifter. Med få unntak betaler mindre enn 5 prosent av befolkningen i afrikanske land skatt på lønnsinntekter, sammenlignet med nesten 50 prosent i vestlige land.
Årsakene til dette er en kombinasjon av en stor og voksende uformell sektor, relativt lave inntekter fra de forholdsvis få som jobber i formell sektor, samt administrative og politiske flaskehalser, og motstand fra velstående individer som også har rikelige muligheter til å skjule sine inntekter.
Politisk støtte for en bredere omfordelingsagenda til fordel for de fattige er generelt svak i mange afrikanske land. I stedet fokuserer myndighetene på å utvide skattebasen ved å registrere nye skattebetalere, hvorav flertallet er mikrobedrifter og relativt fattige individer.
I en studie av 26 nasjonale skatteadministrasjoner for African Tax Outlook 2018, rapporterte 15 at de hadde ett eller flere spesielle programmer eller initiativer for å håndtere den uformelle sekto


































































































