At årets studenter ikke skal gjennom noen fysiske tester i Politihøgskolens opptak, har ført til reaksjoner fra flere. Blant dem er Gunn Hege Høgberg, politibetjent ved Oslo politidistrikt og tidligere leder av PF Politistudentene.
Hun frykter at dette vil være starten på en prosess med å kutte fysiske tester fra opptaket senere.
- Jeg mistenker at det er et ledd i å fase ut fysiske tester i opptaket. Dette vil i så fall undergrave hele yrket, og krav og forventninger publikum har til politiet. Jeg har fulgt prosessen rundt fysiske krav ved Politihøgskolen i flere år, blant annet som tidligere leder for PF-studentene. Når det blir lempet på krav i forbindelse med en ekstraordinær situasjon har det skjedd at det har blitt sånn etterpå også, sier Høgberg.
Hun legger til at de fysiske kravene har blitt senket ved flere anledninger de siste årene.
- Løpetesten har gått fra ti minutter til seks minutter, blant annet. Å løpe ti minutter er betraktelig tyngre enn å løpe seks minutter. Livredningstesten, hvor man må svømme ut, dykke fire meter og redde noen, som i mange år har vært et obligatorisk arbeidskrav, var i en periode også gjort valgfri. Da kullet mitt, 2012-kullet, skulle ta denne testen ble Oslo-bassenget renovert, og da ble det bestemt at de ikke trengte å ta denne livredningstesten ved de andre studiestedene heller, sier hun.
- Etter dette var det i flere år valgfritt om man vil ta livredningstesten på land eller i vannet, sier Høgberg.
Politihøgskolen opplyser at livredningstesten i vann ble obligatorisk ig


































































































