AddToAny

Frykten for å mislykkes tar overhånd

Hun er redd for å bli avslørt i den nye lederrollen. Hvordan bygge opp troen på seg selv når jobben føles uforutsigbar og utfordringene står i kø?
Hei, Kristin Jeg har nettopp blitt leder, men går rundt med en konstant frykt for at noen skal oppdage at jeg egentlig ikke vet hva jeg driver med. Hvordan bygger jeg selvtillit i den nye rollen?

Hilsen nervøs leder Kjære nye leder
Det du kjenner på, er langt vanligere enn du tror. Mange som går fra å være fagperson til leder, opplever nettopp dette - en stille frykt for å bli avslørt som «ikke flink nok». Det betyr ikke at du er feil for jobben. Det betyr at du bryr deg, og at du tar den nye rollen din på alvor.

Du er ikke alene - og det har et navn
Denne følelsen har et navn: bedragersyndromet (på engelsk kalt imposter phenomenon). Forskning viser at det rammer særlig flinke og ambisiøse mennesker som plutselig står i roller med mye ansvar. Kjernen er ikke mangel på kompetanse - men en indre stemme som sier at
Gå til mediet

Flere saker fra Magma

Da Benetton på 1990-tallet lanserte sine berømte - og beryktede - reklamekampanjer, var det ikke klærne som sto i fokus. Det var krig, sykdom og tabu.
Magma 15.10.2025
Denne artikkelen undersøker hvordan lojalitetsprogrammer i dagligvarehandelen i Norge, Storbritannia og Nederland varierer i strategisk utforming og evne til å skape kundeverdi.
Magma 15.10.2025
Mange virksomheter investerer i samfunnsansvar (CSR) som et ledd i omdømmebygging og differensiering, men nyere forskning indikerer at forbrukeres
Magma 15.10.2025
Lukt påvirker prestasjon og vår oppfatning av hverandre, ofte uten at vi er klar over det selv.
Magma 15.10.2025
Benetton vant verden med verdier. Nå kan standpunkt koste dyrt.
Magma 15.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt