Den unge kvinnen forteller at hun i starten ble bombardert av slibrige kommentarer og invitasjoner til sex.
- Jeg ble oppringt og fikk tekstmeldinger hele tiden. Jeg tenkte: «dette klarer jeg ikke, jeg må dra hjem». Men nå har jeg - på en rar måte - blitt vant til det, sier den norske kvinnen.
I rundt ett år har hun jobbet som sivilt ansatt tilknyttet en fredsbevarende operasjon.
- Redd
Dette er eksempler hun gir fra sin arbeidshverdag:
kommentarer på utseende og invitasjoner til sex er helt vanlig.
midt under arbeidsmøter har det flere ganger skjedd at en nær samarbeidspartner har foreslått å dra hjem til han for å ha sex.
berusede kollegaer har flere ganger kommet hjem til henne og forsøkt å presse seg inn på rommet hennes.
- Å få besøk av fulle kolleger midt på natten har skjedd 2 - 3 ganger i løpet av det året jeg har vært der. Det er vel de eneste situasjonene hvor jeg har vært direkte redd, sier hun.
Den norske kvinnen har vakter på stedet der hun bor, men det er ingen absolutt trygghet mot ubehagelige opplevelser.
- Vaktene slipper som regel inn FN-biler. Jeg prøver å holde hemmelig hvor jeg bor, men det er alltid noen som finner ut av det, sier hun.
- Dette virker som en veldig vanskelig arbeidssituasjon. Har du forsøkt å melde fra?
- Utfordringen i mitt tilfelle er at jeg ikke har tillit til de personene som jeg eventuelt skal si fra til. Han det ville vært mest naturlig å melde fra til, har selv ofte kommentert utseendet mitt og kommet med andre kommentarer.
- Jeg vurderer det som vanskelig å få til endringer i en så stor organisasjon som FN. Og i mellomtiden er det i så fall jeg som må møte disse menneskene, som jeg da skulle ha rapportert om, i hverdagen, sier hun.
Den 29-årige norske FN-ansatte understreker at jobben er interessant og at hun faktisk opplever at hun blir respektert rent faglig. Hun forteller at hun, tross utfordringene, satser på å fullføre to-årskontrakten.
- Jeg ønsker jo ikke å fremstå som et «dramatisk kvinnemenneske». Uansett så kommer jeg neppe til å forlenge kontrakten, og denne ukulturen er en av grunnene til det. Det er ikke sunt å være her for lenge, sier hun.
Les mer om seksuell trakassering i bistandsbransjen:
Han ville ha sex, jeg klarte å dytte han å løpe
Lanserer opprop mot seksuell trakassering i bistandsbransjen
Et problem i vår bransje også
To av tre hjelpearbeidere har blitt seksuelt trakassert
Fredskorpset: Minst sju overgrep siden 2004
Spesialpsykolog: Voldtektsofre kan få PTSD
«Ukultur»
Bistandsaktuelt har snakket med en rekke norske kvinner som har jobbet for FN, som har hatt lignende opplevelser av sex-trakassering og genere


































































































