AddToAny

Etter #metoo: Håp om endring

Etter #metoo: Håp om endring
Bare én av tre tillitsvalgte sier at det finnes handlingsplaner mot seksuell trakassering på arbeidsplassen, og kun et fåtall har mottatt varsler. Forbedringspotensialet er stort.
#metoo-kampanjen har vist at seksuell trakassering er et omfattende arbeidsmiljøproblem i deler av norsk arbeidsliv. Gjennom ulike opprop har kvinner i ulike bransjer som journalister, skuespillere (#stilleforopptak), musikere (#visyngerut), leger (#utentaushetsplikt) utdypet sine erfaringer med seksuell trakassering i jobb- og studiesammenheng. Samtidig vet vi at dette er et utbredt problem også i deler av arbeidslivet som ikke har hatt sine opprop. #metookampanjen har avdekket at omfanget er stort og har skapt forventninger om at nå må noe skje.

Melder ikke fra. Tillitsvalgte har en viktig rolle i trakasseringssaker. De kan senke terskelen for å si ifra, og de kan være pådrivere for å forebygge slik at nye tilfeller avverges eller begrenses kraftig. Tidligere i år stilte vi spørsmål til LOs tillitsvalgtpanel om erfaringer med seksuell trakassering. Undersøkelsen viste at utfordringen for tillitsvalgte først og fremst ligger i å håndtere denne type saker. For å kunne håndtere saker, er tillitsvalgte avhengige av informasjon om at seksuell trakassering har funnet sted på arbeidsplassen. En stud
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra NTL-magasinet

NTL Forsvar har fått 30 prosent flere medlemmer i løpet av noen få år. Ledelsen tror de har tjent på å være veldig synlige.
NTL-magasinet 28.04.2026
Halvorsen starter dermed på sitt 17. år som leder av den største landsforeningen i NTL, med i overkant av 6400 yrkesaktive medlemmer.
NTL-magasinet 28.04.2026
Ansatte har ytringsfrihet.
NTL-magasinet 28.04.2026
Leder John Magne Pedersen Tangen går inn i sitt siste år i NTL Ung med mål om videre vekst.
NTL-magasinet 28.04.2026
NTL-ere drifter leiren i Polen hvor ukrainske soldater gjør seg klare til videre krigføring.
NTL-magasinet 28.04.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt