Panorama Nyheter
29.05.2017
Bare 70 land har noensinne hatt en kvinne på toppen. Det viser ferske tall. - Mannssjåvinisme stopper dagens kvinner, mener FNs generalsekretær.
Sri Lanka, 1960: Sirimavo Ratwatte Dias Bandaranaike er den første kvinnen i verden som blir valgt som statsminister. Det var en historisk dag for verdens kvinner. Men siden har det vært skrint med kvinnelige statsledere. Hillary Clintons berømte glasstak er vanskelig å knuse. Vi lever i en verden hvor makta tilhører menn, i stor grad, viser ferske tall fra tenkesmien Pew Research Center.
Les merDagens kvinnelige statsoverhoder er nemlig en eksklusiv klubb - det er bare vår egen Erna Solberg og 14 andre kvinner som enten er president eller statsminister i verden i dag.
Her er noen nøkkeltall:
per i dag er det 15 kvinner som er leder for landet sitt
ni er presidenter,
åtte leder sine regjeringer
åtte av disse er på statistikken over land som for første gang har en kvinnelig leder
- I altfor mange land, inkludert Norge, velger menn andre menn til ledere. De er en del av gutteklubber hvor nettverk og kontakter utveks


































































































