AddToAny

En skjult skatt på Blindern

En skjult skatt på Blindern
Det monumentale inngangspartiet til HumSam-biblioteket på Blindern, likner litt på antikkens tempel- og bibliotekfasader.
Inne i dette bygget befinner Nordens største samling av greskspråklige papyruser seg, nemlig i Papyrussamlingen på mesaninen i 4. etasje. Det er et lyst rom med bokhyller og kart på veggene. To papyrologer sitter fordypet ved et av langbordene, reiser seg samtidig, og rusler til lunsj. På bordene ligger papyrusfragment montert i glass, fagbøker, mikroskop, linjal og skrivebøker. Et skap i lyst tre bekler en av veggene, og de inneholder papyrusene.

Fremgravde papyruser
Fagreferent i gresk og latin og bestyrer for samlingen, Federico Aurora, går bort til et sort/hvitt fotografi på veggen. Det er av samlingens grunnlegger, Samson Eitrem, som sitter og skriver. Han var klassisk filolog, og kjøpte i 1910 de første papyrusene til Universitetsbiblioteket. Samlingen er i dag på ca. 2270 papyruser fra Egypt med blant annet fragmenter fra Homer, Matteusevangeliet, Demostenes og Euripides.
-For å forstå litt om hvordan man lager papyrus..., sier Aurora, og ser overrasket på en mann som kommer inn.
-Jeg hørte den var ute, papyrusen, sier mannen og ser på den 2 1/2 meter lange papyrusen som ligger fremme på bordet. Den har identifikasjonsnummer P.Oslo I, 1, og er lagret mellom to glassplater som er holdt sammen av tape.
-Gikk ryktet, spør Aurora, smiler, lar ham betrakte, og forteller videre at papyrusark og -ruller var det mest brukte skriveunderlag i Romerriket. Senere har papyrusene gått tapt, bortsett i tørre deler av Egypt, der klimaet har bevart dem. Han viser området på et kart. På 1800-tallet begynte papyrusene å bli gravd fram og solgt videre på antikvitetsmarkedet. UB Oslo gjorde de største innkjø
Gå til mediet

Flere saker fra Bok og bibliotek

Det sier Soraya Hariyani Putri. Hun er bibliotekar i Indonesia, et land der LHBTQ+ fortsatt er tabu. Hvordan påvirker religiøse og sosiale normer tilgangen på litteratur og informasjon? Blir spor av skeive liv bevart, eller blir de tiet i hjel som følge av selvsensur og andre mekanismer?
Bok og bibliotek 24.09.2025
Det meste av innhaldet på nettsida og i podkasten vår kjem ikkje i papirutgåva. Her er nokre smakebitar.
Bok og bibliotek 24.09.2025
DE SKULLE BARE VISST ...
Bok og bibliotek 24.09.2025
Odin Nøsen er rådgiver for skole i Randaberg kommune og har jobbet med IKT knyttet til undervisning i en årrekke. Han supplerer gjerne Erik Henz Kjeldsens skeptiske perspektiv.
Bok og bibliotek 24.09.2025
Hvilken rolle spiller biblioteket for de voldsherjede innbyggerne i Gaza? Og når krigen raser der, hva betyr biblioteket her hjemme?
Bok og bibliotek 24.09.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt