Dette er ikke feil, men tildekker nyanser i dagens globale utvikling. I verste fall kan det føre til at politiske tiltak ikke bidrar til å redusere verken fattigdom eller ulikhet, men snarere opprettholder de urettferdige strukturene som skaper dem.
Bistand er fortsatt viktig
Noen land går ikke fremover selv om de fleste gjør det. Det er riktig at mange utviklingsland har opplevd økonomisk vekst de siste par tiårene. Likevel har tjuefem av de fattigste landene hatt svært lav eller ingen vekst. Omlag 10 prosent av befolkningen i det vi karakteriserer som utviklingsland, bor i disse tjuefem landene. De fleste av disse lever under den globale fattigdomsgrensen på 1,90 dollar dagen. Dette er mennesker som utvilsomt vil være avhengig av bistand i mange år framover. Bistanden til disse landene må bidra til å takle komplekse utfordringer som klimaendringer, konflikt, korrupsjon og sårbarhet og krever tiltak som går langt utover å bidra til økonomisk vekst.
I andre land går veksten bedre, men har ikke kommet alle til gode. Resten av befolkningen i utviklingsland bor i land med vekst og utvikling, men ofte med liten politisk vilje til omfordeling. Noen få mennesker i disse landene har blitt ekstremt rike, mens andre fortsatt lever i bunnløs fattigdom. Denne fattigdommen kunne bl


































































































