AddToAny

Delingsøkonomi Hvordan hyre en renholder

Delingsøkonomi Hvordan hyre en renholder
De ønsket å bli vaskebransjens Uber, men framtida er ikke enkeltmannsforetak. Du må ansette folk i bedriften, mener gründerne.
- Vi ønsker å gå bort fra at renholderne er selvstendige næringsdrivende og over til å ansette dem, sier leder i Weclean, Kim Haagensen.

Til tross for at selskapet bare er drøyt et halvt år gammelt, har selskapet Weclean mottatt flere gründerpriser. I januar mottok stifterne Kim Haagensen og Sindre Røstad 1,3 millioner kroner i gründerkonkurransen Angel Challenge.

I juni vant de 100 000 kroner i Telenor Mobile Challenge.

Via en mobilapp Forretningsidéen til Weclean er å formidle vasketjenester via en mobilapp.

De er en del av det som vanligvis kalles delingsøkonomien. Til nå har de 70 renholderne eller partnerne som Weclean foretrekker å kalle dem, i all hovedsak vært selvstendig næringsdrivende. Nå ønsker Weclean å ansette dem fast.

- De ansatte vil fortsatt ha den samme friheten som i dag i forhold til å ta oppdrag, men vi oppdaget at det var egentlig lite å spare på sykepenger og slikt i forhold til at vi ønsker å levere superkvalitet, sier Haagensen.

Han mener derfor at det er viktig at renholderne får større eierskap til produktet og det er lettere å få til med ansettelser.

- Hvis det er noen som vil fortsette som selvstendig næringsdrivende så får de selvfølgelig lov til det.

Ikke Uber-kopi Weclean er det eneste r
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra LO-Aktuelt

Staale Reiten vokste opp med hardt arbeid og har stått i flere personlige kriser. Nå vil han bidra til å gi Norge mer motstandskraft. Har vi blitt et folk som ikke lenger klarer å gå?
LO-Aktuelt 17.06.2026
Stortinget har vedtatt nye regler som skal gi flere rett på erstatning hvis de skader seg på jobb.
LO-Aktuelt 17.06.2026
Da datamaskinene skulle styre arbeidet, var LO tidlig ute med å kreve medbestemmelse. Det mener forfatter Hilde Nagell er en «glemt arv».
LO-Aktuelt 17.06.2026
– Hun kom inn i FO som et klokt, men fargerikt fyrverkeri, og har for alvor tatt fatt i samfunnsoppdraget til FO som organisasjon, sier Gundersen, som er regionleder for LO i Agder.
LO-Aktuelt 17.06.2026
Under halvparten av norske virksomheter oppfyller lovens krav til systematisk HMS-arbeid. Arbeidsmiljø Mange norske arbeidsplasser gjør ikke nok for å sikre et forsvarlig arbeidsmiljø.
LO-Aktuelt 17.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt