Uniforum
25.01.2023
Klimaforskerne har ikke klart å bygge effekten av skyer inn i klimamodellene, og det skaper stor usikkerhet.
Mange finner det nok vanskelig å tro at Klimapanelet ikke tar hensyn til at vanndamp er en drivhusgass, noe jeg har tatt opp her og her. Det er nemlig enighet om at vanndampen er en viktig drivhusgass som står for cirka halvparten av den atmosfæriske bakkenære oppvarmingen som er på litt over 30C (i forhold til en temperatur på bakken i en klode uten atmosfære).
Les merEttersom våre hjemlige klimaforskere ikke har kommet på banen og forklart grunnen til hvorfor vanndamp ikke behandles som en drivhusgass, vil jeg gjøre et forsøk.
Våre hjemlige klimaforskere skriver følgende om sammenhengen mellom temperatur og vanndamp i Store norske leksikon:
«Økt temperatur gir økt fordampning, og følgelig vil vanndampinnholdet i atmosfæren øke. Vanndamp er den viktigste drivhusgassen, og økt vanndampinnhold fører derfor til ytterligere oppvarming».
Vanndamp er med andre ord ikke bare en drivhusgass, den er en selvforsterkende drivhusgass. Isolert sett tilser det at temperaturen vil


































































































