Publisert fredag 08. september 2023 - 10:20 Del på e-post
Silje Maria Hanstad er opptatt av å få unge interessert i matproduksjon. I mange land er nemlig gjennomsnittsalderen for bønder høy, til tross for at landbruket desperat trenger flere unge. Ved siden av fulltidsjobben i matseksjonen i Norad har Hanstad deltidsjobb som blomsterdekoratør og er aktuell som deltaker i «Jakten på kjærligheten», der hun er en av frierne til den selvforsynte, økologiske bonden Erlend Christoffersen på Finnskogen i Hedmark. Det var utenfor komfortsonen å bli fulgt av kameraer i en dating-situasjon, men tilbakemeldingene fra Norad-kollegaene er positive, ifølge Hanstad.
- Hvordan starter du dagen?
Dette sommerhalvåret har vært litt utenom det vanlige fordi jeg har vært på Finnskogen under innspillingen av «Jakten på kjærligheten». Der startet dagen med å se til at kuene, grisene, hestene og hønene hadde det de trengte av fôr og vann. Det har vært skikkelig fint å starte dagen sammen med dyr som er glade for å se deg. Men ellers i byråkrat-tilværelsen i Oslo pleier jeg å starte dagen med en sykkeltur til jobb. De aller beste dagene jeg har, inkluderer et stopp på Tjuvholmen for et morgenbad etterfulgt av frokost på brygga med gode venner og kollegaer.
- Hva er det beste med jobben din?
Å møte matprodusenter i land som Norge samarbeider med. På reisene ser jeg resultatene av bistanden, og det er imponerende å se hvordan de produserer mat under svært krevende forhold. Jeg lærer alltid noe nytt og får ofte smake på nye ting. Som for eksempel da jeg var i Zambia i fjor og fikk servert noen herlige sprøstekte larver. Jeg må innrømme at jeg var litt skeptisk, men det smakte overraskende godt.
Så blir jeg inspirert av å møte unge folk som har startet egne landbruksbedrifter. I Kenya møtte jeg tidligere i år unge entreprenører som har skapt arbeidsplasser ved å starte sin egen planteskole. En annen bedrift jeg møtte spesialiserte seg på dyrefôr som de produserer av larver. Larvene lever av organisk avfall fra husstander og slakterier i og utenfor Nairobi og på


































































































