AddToAny

Bodø får PCI

Bodø får PCI
Etter en opphetet debatt vedtok Helse Nord før jul å opprette et PCI-senter i Bodø. Avgjørelsen møtes med både glede og bekymring.
Overlege på hjerteavdelingen
ved Nordlandssykehuset Bodø Anders Hovland er fornøyd med at beslutningen om PCI i Bodø er fattet.
- Det viktigste er at pasientene får et nærmere PCI-tilbud, uttrykker han overfor Hold Pusten.
Administrerende direktør i Helse Nord, Lars Vorland, sier vedtaket vil gi pasientene en bedre og mer likeverdig behandling.
Han understreker videre at hjerteinfarkt er en akutt sykdom, og at det er korte tidsfrister for å nå den beste behandlingen.
I Bodø-regionen er det en stor befolkning som nå vil få redusert reisetiden mye ved at behandlingen finnes nærmere, uttrykker lederen i Helse Nord og trekker frem at land som Sverige, Finland og Russland har valgt å ha tilbud om PCI nært folk.
- Det er vi i Norge som er spesielle ved å ha så få PCI-tilbud som vi har, sier han til Hold Pusten.

For lite pasientgrunnlag
Blant de som var sterkt imot en etablering av enda et PCI-senter i nord, var hjertelegene ved Universitetssykehuset Nord-Norge (UNN) i Tromsø, det eneste sykehuset i regionen som inntil nå har et PCI-senter.
- Grunnen til at vi er imot etableringen av enda et PCI-senter, er at vi mener pasientgrunnlaget ikke er stort nok, sier leder ved hjerteavdelingen ved UNN, Thor Trovik, til Hold Pusten og avklarer at de har vært bekymret for at UNN blir for
FOTO: RØED/WIKIMEDIA COMMONS
lite til å opprettholde kompetanse, særlig på litt mer komplekse prosedyrer.
- Vi har så klart et problem med store avstander i Nord-Norge, medgir han.
- Men det er løst på en forsvarlig måte, og det fungerer såpass bra at vi er på samme ni
Gå til mediet

Flere saker fra Hold Pusten

Uten mulighet til å regulere tempoet
Hold Pusten 23.09.2026
PÅ TOMANNSHÅND
Hold Pusten 23.09.2026
Høyesterettsdommen der to tidligere offiserer i forsvaret fikk medhold i at variable tillegg skal gi uttelling i deres tjenestepensjon, har vakt stor interesse blant vaktgående radiografer.
Hold Pusten 23.09.2026
Jeg sitter på hytta i regnvær. Det er juni, og hageplantene prøver å finne lyset mellom bygene. Det er en stemning som åpner for refleksjon.
Hold Pusten 24.06.2026
EU-dommen som gir deltidsansatte rett til overtidsbetaling for mertid, har skapt både begeistring og bekymring.
Hold Pusten 13.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt