- Nå mener påtalemyndigheten at dommen mot Viggo Kristiansen ikke er riktig. Tvert imot mener de at Jan Helge Andersen lyver, eller kan lyve. Men de mener at han ikke lyver om at han selv var med på det han er dømt for, sa Brækhus.
- Når det nå skal avsies en frifinnende dom, vil både Viggo Kristiansen og Jan Helge Andersen være frifunnet for drapet på Lena. Det er i mitt hode to innbyrdes selvmotsigende avgjørelser som kan bli stående, for det er vanskelig å tenke seg at det er en tredjeperson som har utført dette drapet, fortsatte han.
- Flere ubesvarte spørsmål
Brækhus og kollega Audun Beckstrøm er bistandsadvokater for de drepte jentenes foreldre. For Lenas foreldre er det uholdbart at politiet ikke kan gi et klart svar på hvem som drepte deres datter, sa Brækhus.
- De etterlatte sitter nå igjen med flere ubesvarte spørsmål, enn forut for at Oslo politidistrikt startet sin etterforskning, etter at Kristiansen-saken ble gjenopptatt i 2021.
De to bistandsadvokatene har siden Riksadvokaten la ned påstand om frifinnelse av Viggo Kristiansen, vært kritiske til at det ikke blir en fullstendig ny rettssak.
- Viggo Kristiansen har selv sagt at han ønsket at saken skulle komme opp i sin fulle bredde. Fra vår side er det også ytret ønske om dette, men slik har det ikke blitt. Og innstillingen fra Riksadvokaten gikk på at det ikke engang skulle være noen muntlige forhandlinger. Men vi er takknemlige for at det er blitt et rettsmøte her i dag, og at lagmannsretten har gitt oss anledning til å bli hørt, sa Brækhus.
- Mister tillit
De på


































































































