AddToAny

Ansatte i Norgesgruppen får pensjon fra første krone

Ansatte i Norgesgruppen får pensjon fra første krone
Så fint, sier Veronica Lundberg og Lars Bekkedal. Men de kjente ikke til ordningen.
Er det et lager eller er det en butikk? Det kan man bli litt usikker på mellom lagerreolene på Storcash på Brobekk i Oslo. Det er i alle fall åpent for kunder, om ikke for alle. Storcash selger storhusholdningsvarer til butikker, kiosker, gatekjøkken, foreninger og lag, til grossistpriser. Her jobber 50 ansatte, de fleste fyller varer i hyllene, noen jobber i kassene. Veronica Lundberg og Lars Bekkedal er HK-medlemmer og tillitsvalgte. Litt beskjemmet må de innrømme at de ikke visste at de hadde pensjon fra første krone, en ordning fagbevegelsen jobber for å lovfeste.
- Det er veldig bra. Selv om jeg ikke visste det, er jeg ikke veldig overrasket. Norgesgruppen er en seriøs arbeidsgiver, sier Bekkedal.

Mer enn lovens minstekrav
De ansatte i bedrifter eid av Norgesgruppen har altså en bedre tjenestepensjonsordning enn minstekravet i loven. De tjener nemlig opp pensjon av hver krone de har i lønn, også den første såkalte G-en, altså grunnbeløpet i folketrygden, som nå tilsvarer 96.883 kroner. At alle skal ha rett til dette er et av pensjonskravene HK og resten av fagbevegelsen har jobbet for i lang tid.
Konsernet innfrir imidlertid ikke de andre pensjonskravene fagbevegelsen har vært opptatt av; nemlig tjenestepensjon til ansatte under 20 år, til de som jobber mindre enn 20 prosent stilling, og til ansatte med stillinger med kortere varighet enn ett år. Det siste punktet har imidlertid regjeringen varslet at de vil lovfeste.
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra HK-Nytt

HK-Nytt 29.06.2026
HK-Nytt 29.06.2026
SPØRSMÅL: Jeg mistenker at jeg ikke er den eneste som er redd for å bli svindlet i sommer. Hvordan kan jeg og andre unngå å gå i fella?
HK-Nytt 29.06.2026
Sjefene vil ikke betale overtid til deltidsansatte.
HK-Nytt 29.06.2026
Spørsmålet om overtidsbetaling for deltidsansatte har seilt opp denne våren.
HK-Nytt 29.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt