AddToAny

Anmelder politidistriktet til Spesialenheten

Anmelder politidistriktet til Spesialenheten
Knut Lauvrak og Magnar Heggernes ble syke etter at de reddet en innsatt fra en brann på glattcella. Etter snart fem års kamp, velger de nå å anmelde Agder politidistrikt til Spesialenheten.
Skrevet av Torkjell Jonsson Trædal journalist torkjell@pf.no Publisert 15.11.16 sist oppdatert 15.11.16

Relatert innhold

Derfor ble ikke Lauvraks alvorlige skade meldt til Arbeidstilsynet Arbeidstilsynet vurderer å gå inn i Lauvrak-saken Han ofret helsen i tjenesten

Emneord:

HMS Agder Politidistrikt Knut Lauvrak Magnar Heggernes Lauvrak

- Du kan godt si at dette er et siste halmstrå.

Med en bærepose fra apoteket dinglende i hånda, tusler Knut Lauvrak sakte mot hovedinngangen til Ullevål universitetssykehus i Oslo. Med 20 prosent lungekapasitet går det tregt å bevege seg i tett Oslo-luft. Oksygentanken han har fått til å ha med på tur, ligger igjen hjemme. Men til sykehuset må Lauvrak uansett, for den regelmessige sjekken av lungene.

Politiforum har tidligere fortalt historien til arrestforvarer Knut Lauvrak og politimannen Magnar Heggernes. De to gikk inn i en påsatt brann på en celle på Arendal politistasjon en februarnatt i 2012. De fikk ut en arrestant. Det reddet trolig livet hans. Tilfeldighetene ville ha det til at surstoffmaskene som skulle vært der, var på reparasjon. Det var ingen erstatninger der. Konsekvensene ble at Lauvrak og Heggernes ble syke.

I november i fjor meldte de til slutt saken til Arbeidstilsyne t på egenhånd, som arbeidsulykke, fire år etter. Distriktet selv gjorde det aldri, tross varslings- og meldepl

Les mer

Flere saker fra Politiforum

Er organiseringen av politiet og påtalemyndigheten et spørsmål om rettssikkerhet? Svaret på dette spørsmålet er både ja og nei.
Politiforum 16.02.2024
Det har blitt farligere å være ansatt og innsatt i norske arrester. Nøkkelordene er rus, psykiatri, rapporteringskrav og bemanning - eller rettere sagt, manglende bemanning.
Politiforum 16.02.2024
En forklarende tilnærming er idealet i politiet, men variasjonen mellom polititjenestepersoner er for stor. Hva gjør en forklaring god og hvorfor er det ekstra viktig i politiets møter med minoritetsungdom?
Politiforum 16.02.2024
av de 3720 tilrettelagte avhørene som ble gjennomført i 2022, involverte fornærmede som var blitt utsatt for vold.
Politiforum 16.02.2024
En augustdag i 2021 ble en mann skutt og drept av en politipatrulje i Sarpsborg. For en av de involverte politibetjentene handler etterspillet om trusler, trygghet og tanker om hvorfor politiet stadig oftere må gripe inn mot mennesker som trenger helsehjelp.
Politiforum 16.02.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt