For noen uker siden nådde Tanzania verdenspressen etter at guvernøren i Dar es Salaam oppfordret til klappjakt på LHBT-personer. 10 menn ble fengslet på Zanzibar, men senere løslatt mot kausjon og meldeplikt. Heldigvis kom også Tanzanias utenriksdepartement ganske raskt på banen og tok avstand fra guvernørens oppfordring.
Mange har tatt til orde for å kutte bistand til Tanzania. Både Verdensbanken og danske myndigheter har nylig gjort kutt. Amnesty International tror ikke det er veien å gå.
Bistandskutt vil primært ramme de fattigste og i tillegg vil det stenge viktige kanaler for dialog. I stedet bør Astrup bruke anledningen til å si fra mot en bekymringsfull politisk utvikling i dette viktige samarbeidslandet for Norge.
Autoritær vending
LHBT-utspillet er et uttrykk for den autoritære vendingen som for alvor skj


































































































