Kolleksjonen, som har fått navnet Överallt, består av møbler, kjøkkenutstyr og tekstiler. Designerne kommer fra sju afrikanske land og ble valgt ut av ledelsen bak den årlige sørafrikanske designmøteplassen Design Indaba.
Gjensidig læring
For Ikeas del har utbyttet handlet om å få tilgang til ideer og formspråk fra Afrika, mens de afrikanske deltagerne har fått en sjanse til å lære seg hvordan Ikea arbeider, og hva som er selskapets designfilosofi. Det var et møte mellom små og enormt store forhold.
- Selv et gjennomsnittlig Ikea-produkt selger i to millioner eksemplarer. For oss er det fullstendig ubegripelige volumer, og det endrer hele tankemåten vår. Vi kan ikke engang kjøpe inn råvarene til møblene våre for den prisen som sluttkunden kommer til å betale i Ikeas varehus, sier Naeem Biviji fra Kenya.
Design til lav pris
Dermed setter han fingeren på det som mange av designerne beskriver som en stor lærdom under arbeidets gang: Ikeas ekstreme prisbevissthet. Et eksempel er Issa Diabatés fra Elfenbenskysten og hennes lenestol av finer, som i første versjon ville hatt en utsalgspris på 200 euro, noe som var for dyrt til å passe inn i Ikeas restriktive prisfilosofi. Ikeas kreative leder James Futcher forklarer:


































































































