AddToAny

«Vi fant ikke flere sikkerhetsbrudd på anleggene i Qatar enn det vi hadde funnet på en norsk byggeplass»

«Vi fant ikke flere sikkerhetsbrudd på anleggene i Qatar enn det vi hadde funnet på en norsk byggeplass»
Geir Kåre Wollum fra Norsk Arbeidsmandsforbund har sjekket arbeidsforholdene for de som bygger idrettsanlegg for det omdiskuterte fotball-VM i Qatar. - Jeg ble positivt overrasket, sier verneombudet.
Det er sju år siden den daværende FIFA-president Sepp Blatter åpnet konvolutten der det sto at Qatar var tildelt fotball-VM for 2022. Siden har kritikken haglet: Hvordan kunne det lille ørkenlandet, som ifølge kritikerne bryter menneskerettighetene, er korrupt og har store hull i tvilsomt eksisterende arbeidsmiljølover - få tildelt et slikt mesterskap?

Geir Kåre Wollum jobber til vanlig som regionalt verneombud (RVO) innenfor bygg og anlegg i Norge. Sammen med RVO-kollega Harry Eide fra Fellesforbundet reiste han i oktober til Qatar som en del av en delegasjon fra det internasjonale bygningsarbeiderforbundet BWI. De utsendte skulle granske forholdene for anleggsarbeiderne i VM-landet med egne øyne.

Wollum lot med vilje være å lese seg opp på dødstall og urovekkende arbeidsforhold på forhånd.

- Jeg ville stille med åpent sinn, sier det norske verneombudet.

Inspiserte: Geir Kåre Wollum (Norsk Arbeidsmandsforbund - til høyre) og Harry Eide (Fellesforbundet) besøkte Qatar og to VM-anlegg.

Geir Kåre Wollum

«Akseptert risiko» gir fare

BWI står for Building and Wood Workers' International, har hovedsete i Sveits og stilte med til sammen sju representanter fra England, Kypros, India, Filippinene og Norge for å se på arbeidsforholdene på to av i alt åtte idrettsanlegg i Qatar.

Den ene var stadionanlegget Al Bayt i Al Khor, et flerbruksanlegg som skal ha 40.000 sitteplasser når det står klart. I dag er rundt 30 prosent av arbeidet utført, av 2.300 arbeidere fordelt på to skift.

Det andre anlegget, Qatar Foundation Stadium i Education City, skal ta 45.000 tilskuere, og vil på det meste ha 4.400 arbeidere i sving. På begge anleggsplassene er arbeiderne hovedsakelig fra landene India, Nepal og Bangladesh.

- Det gjør utfordringen med helse, miljø og sikkerhet enda større. Innenfor HMS-arbeid har vi et begrep som kalles «akseptert risiko», og for arbeidere fra fattige land er denne ofte høyere. Hovedsaken for disse arbeidstakerne er å komme til Qatar for å tjene peng

Les mer

Flere saker fra Arbeidsmanden

I august kunne de ansatte ved treningssenteret MOVA i Fyllingsdalen feire at tariffavtale var på plass.
Arbeidsmanden 09.10.2026
SPØRSMÅL: Jeg skadet tanna mi på ferie i Spania. Siden det ikke gjorde vondt, gjorde jeg ikke noe mer med det før jeg kom hjem.
Arbeidsmanden 09.10.2026
50-ÅRSJUBILANT: Distriktssekretær i avdeling 7 Sør-Vest, Ole Jarl Madland, har vært hjemme hos Sigurd Mydland i Byremo for å gi ham diplom for 50 års medlemskap. Mydland jobbet i Vegvesenet og Mesta.
Arbeidsmanden 09.10.2026
SPØRSMÅL: Jeg skal til Danmark og vil gjerne ta med hunden min. Har jeg dekning gjennom LOfavør Innboforsikring hvis hunden skader noe eller noen?
Arbeidsmanden 09.10.2026
Hva er AFP? AFP står for avtalefestet pensjon. Avtalefestet betyr at bare de med tariffavtale på jobben har mulighet til å få denne pensjonen.
Arbeidsmanden 09.10.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt